Almanya Eğitim Danışmanlık

Almanyada Mühendislik Eğitimi

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri alanlar, teknik eğitim veren bölümler gözüküyor. Bu sayısal alanların başında Almanyada mühendislik eğitimi veren fakülteler gelirken, ağırlıklı olarak teknik üniversiteler tercih ediliyor.

Almanya sanayi ve teknik alanda dünya devi olarak bilinmektedir. Alman disiplini olarak adlandırılan tertipli ve planlı çalışma düzeninin, iş hayatındaki etkisine bakıldığında bu denli rağbetin sebebi daha iyi anlaşılıyor. İkinci Dünya savaşında, bilindiği gibi Almanya’nın bir çok şehri yıkılmıştır. 1945 yılından sonra toparlanarak endüstride öncü hale gelinmesi, Almanya’da mühendislik eğitimine ve iş yaşamına sunulan övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Mercedes, Volkswagen, Audi, Opel, Porsche, BMW gibi dünyaca ünlü araba markalarının Almanya’da üretiliyor olması şüphesiz tesadüf değil. Türkiye’de de fabrikaları bulunan Still, Bosch ve Siemens markaları da aynı şekilde Almanya’nın sanayideki öncü markaları olarak tanınıyor. Almanya, sadece Otomobil ve Makine Endüstrisi değil, aynı zamanda kimya ve ilaç endüstrisinde de önde gelmektedir. Almanya üniversitelerindeki mühendislik fakültelerine de bu kaliteyi yansıtmış durumda.

Ayrıca, Bayern eyaletinde bulunan motor fabrikaları ve daha birçok eyaletde faaliyet gösteren yüzlerce metal fabrikaları da Almanya’nın önemli sanayi firmalarıdır. Almanya’da endüstriyel alanda faaliyet gösteren yüzlerce fabrika, şüphesiz Almanya’da mühendislik eğitimi kalitesi ile de doğru orantılı.

 

Almanyada mühendislik eğitimi

Almanyada mühendislik eğitimi

 

Almanyada Mühendislik Eğitimi Veren Teknik Üniversiteler

 

Öte yandan, Almanya’da TU9 üniversiteleri tarafından sunulan mühendislik bölümleri ağırlıklı olarak tercih edilen alanlar olarak gözüküyor. Almanyada teknik üniversitelerde tercih edilen mühendislik bölümleri ; Makine mühendisliği başta olmak üzere, Bilgisayar mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği olarak biliniyor. Bir de son yıllarda Endüstri mühendisliği ve Kimya mühendisliği bölümlerine rağbet bir hayli artmış durumda.

Almanyada en fazla tercih edilen teknik üniversiteler : Berlin teknik, Aachen teknik, Dortmund ve Münih teknik üniversitesidir.

Tabiki, bu durum Almanya’da tercih edilen akademik bölümlerin sadece mühendislikler olacağı anlamını taşımıyor. Fizik, Kimya, Matematik, Alman Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi, Ekonomi ve İşletme gibi akademik alanlar da üniversitelerde oldukça ilgi görüyor.

Siz de Almanya’da mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, profosyonel danışmanlarımız aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 10 yıllık kurumsal tecrübemiz ve onlarca öğrenci referanslarımızla size hizmet vermeye devam ediyoruz.