Anasayfa » Almanyada Mühendislik Eğitimi

Almanyada Mühendislik Eğitimi

 

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en fazla rağbet gösterdiği alanlar, teknik alanlar olarak göz çarpıyor. Bu alanların başında Almanyada mühendislik eğitimi gelirken, ağırlıklı olarak ise teknik üniversiteler tercih ediliyor.

Almanya’nın sanayi alanında dünya devi olarak bilinmesi ve Alman disiplini olarak adlandırılan tertipli ve planlı çalışma düzeninin, iş hayatındaki etkisine bakıldığında bu denli rağbetin sebebi daha iyi anlaşılıyor. 2.dünya savaşında bir çok şehri yıkılan Almanya’nın,  1945 yılından sonra toparlanarak endüstride öncü hale gelmesi, Almanya’da mühendislik eğitimine ve iş yaşamına sunulan övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Mercedes, Volswagen, Audi, Opel, Porsche, BMW gibi dünyaca ünlü araba markalarının Almanya’da üretiliyor olması şüphesiz tesadüf değil. Türkiye’de de fabrikaları bulunan Still, Bosch ve Siemens markaları da aynı şekilde Almanya’nın sanayideki öncü markaları olarak tanınıyor. Sadece Otomobil, ya da Makine Endüstrisi değil, aynı zamanda Kimya ve İlaç endüstrisinde de önde gelen Avrupa ülkesi olan Almanya, üniversitelerindeki mühendislik fakültelerine de bu kaliteyi yansıtmış durumda.

Ayrıca, Bayern eyaletinde bulunan motor fabrikaları ve daha bir çok eyaletde faaliyet gösteren yüzlerce metal fabrikaları da Almanya’nın önemli sanayi firmaları olarak ön plana çıkıyor. Almanya’da endüstriyel alanda faaliyet gösteren yüzlerce fabrika, şüphesiz Almanyada mühendislik eğitimi kalitesi ile de doğru orantılı.

Öte yandan, Almanya’da TU9 üniversiteleri tarafından sunulan mühendislik bölümleri ağırlıklı olarak tercih edilen alanlar olarak gözüküyor. Almanyada teknik üniversitelerde tercih edilen mühendislik bölümleri ; Makine mühendisliği başta olmak üzere, Bilgisayar mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği olarak biliniyor. Bir de son yıllarda Endüstri Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği bölümlerine rağbet bir hayli artmış durumda.

Tabiki, bu durum Almanya’da tercih edilen bölümlerin sadece mühendislikler olacağı anlamını taşımıyor. Fizik, Kimya, Matematik, Alman Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi, Ekonomi ve İşletme gibi akademik alanlar da üniversitelerde oldukça ilgi görüyor.

Siz de Almanyada mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, profosyonel danışmanlarımız aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 9 yıllık kurumsal tecrübemiz ve onlarca öğrenci referanslarımızla size hizmet vermeye devam ediyoruz.

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image