Almanyada Mühendislik Eğitimi

Weimar üniversitesi
Weimar Üniversitesi
Kasım 30, 2017
hamburg-teknik
Hamburg Teknik Üniversitesi
Aralık 14, 2017

Almanyada Mühendislik Eğitimi

almanya-muhendislik

Almanyada mühendislik eğitimi

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri alanlar, teknik eğitim veren bölümler gözüküyor. Bu sayısal alanların başında Almanyada mühendislik eğitimi veren fakülteler gelirken, ağırlıklı olarak teknik üniversiteler tercih ediliyor.

Almanya sanayi ve teknik alanda dünya devi olarak bilinmektedir. Alman disiplini olarak adlandırılan tertipli ve planlı çalışma düzeninin, iş hayatındaki etkisine bakıldığında bu denli rağbetin sebebi daha iyi anlaşılıyor. İkinci Dünya savaşında, bilindiği gibi Almanya’nın bir çok şehri yıkılmıştır. 1945 yılından sonra toparlanarak endüstride öncü hale gelinmesi, Almanya’da mühendislik eğitimine ve iş yaşamına sunulan övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Mercedes, Volkswagen, Audi, Opel, Porsche, BMW gibi dünyaca ünlü araba markalarının Almanya’da üretiliyor olması şüphesiz tesadüf değil. Türkiye’de de fabrikaları bulunan Still, Bosch ve Siemens markaları da aynı şekilde Almanya’nın sanayideki öncü markaları olarak tanınıyor. Almanya, sadece Otomobil ve Makine Endüstrisi değil, aynı zamanda kimya ve ilaç endüstrisinde de önde gelmektedir. Almanya üniversitelerindeki mühendislik fakültelerine de bu kaliteyi yansıtmış durumda.

Ayrıca, Bayern eyaletinde bulunan motor fabrikaları ve daha birçok eyaletde faaliyet gösteren yüzlerce metal fabrikaları da Almanya’nın önemli sanayi firmalarıdır. Almanya’da endüstriyel alanda faaliyet gösteren yüzlerce fabrika, şüphesiz Almanya’da mühendislik eğitimi kalitesi ile de doğru orantılı.

Almanyada mühendislik eğitimi

Almanyada mühendislik eğitimi

Almanyada Mühendislik Eğitimi Veren Teknik Üniversiteler

Öte yandan, Almanya’da TU9 üniversiteleri tarafından sunulan mühendislik bölümleri ağırlıklı olarak tercih edilen alanlar olarak gözüküyor. Almanyada teknik üniversitelerde tercih edilen mühendislik bölümleri ; Makine mühendisliği başta olmak üzere, Bilgisayar mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği olarak biliniyor. Bir de son yıllarda Endüstri mühendisliği ve Kimya mühendisliği bölümlerine rağbet bir hayli artmış durumda.

Almanyada en fazla tercih edilen teknik üniversiteler : Berlin teknik, Aachen teknik, Dortmund ve Münih teknik üniversitesidir.

Tabiki, bu durum Almanya’da tercih edilen akademik bölümlerin sadece mühendislikler olacağı anlamını taşımıyor. Fizik, Kimya, Matematik, Alman Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi, Ekonomi ve İşletme gibi akademik alanlar da üniversitelerde oldukça ilgi görüyor.

Almanyada Kimya Mühendisliği Okumak

Almanyada kimya mühendisliği okumak için yüksek oranda talep olmaktadır. Kimya mühendisliğinde temel olarak okutulan dersler, modern bilgi teknolojisinin temelleri ve fiziksel kimyanın temelleri gibi derslerdir. Ayrıca Termodinamiğin temelleri ve Teknik kimyanın temelleri dersleridir. Öte yandan, ilerleyen dönemlerde Fiziksel kimyada uygulamalı ders kursları uygulanmaktadır. Almanyada kimya mühendisliği lisans programı 6 dönem olarak verilmektedir.

Ayrıca Almanyada kimya mühendisliği yüksek lisans programı ise, lisans programından farklı olarak 4 sömestr olarak uygulanmakatdır. Yüksek lisans sonrası çalışma programları ise endüstri, yönetim ve araştırma kurumlarında bilimsel odaklı istihdam şeklinde yürütülmektedir. Kimya mühendisliği yüksek lisans programında ise, endüstriyel kimya ve makro moleküler kimya dersleridir.

Siz de Almanya’da mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, profosyonel danışmanlarımız aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 10 yıllık kurumsal tecrübemiz ve onlarca öğrenci referanslarımızla size hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.