Almanya Eğitim Danışmanlık

Almanyada Mimar Olmak

Almanyada mimar olmak ve iç mimarlık programları için sunulan bölümler lisans sonrası çalışma hayatında işe yarayacak uygulamalı alanlardır. Almanyada mimarlık eğitimi, öğrencilerin özellikle rağbet ettiği bölümlerden birisi olarak gözüküyor. Teknik ve Fen bilimleri alanlarında, dünya çapında önemli bir yere sahip olan üniversiteler, mimarlık alanında da talep görüyorlar. Mimarlık bölümlerinde ağırlıklı olarak ; Bina Planlaması ve Kentsel Planlama, Mimarlığın Genel Bilimsel ilkeleri gibi dersler müfredatta işlenmektedir. Ayrıca İnşaat Tarihi ve Teorisi, İnşaat  Yönetimi, Temel Tasarımlar gibi dersler de mimarlık fakültelerinde işlenmektedir.

 

Mimarlık lisans programlarındaki ders müfredatlarının zengin içeriği ve sunulan projelerin kalitesi, öğrencilerin donanım ve becerilerine katkı sağlamakta. Mimarlık projesi tasarım ve mimari uygulama alanlarında yetkin bireyler yetiştirmeyi amaçlayan programlar devlet üniversitelerinde ücretsiz olarak sunulmaktadır. Almanyada Mimarlık fakültesi başvuru şartları göz önüne alındığında ; öncelikle lise diploması aranmaktadır. Mimarlık bölümü için lise diploması ve sonrasında Türkiye’de örgün bir mimarlık programına yerleşiminiz istenecektir. Bu konuda uzman danşmanlarımızdan detaylı bilgi alabilir ve başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Almanyada mimar olmak ve  iç mimarlık bölümleri

 

Almanyada iç mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans programları sunulmaktadır. İç mimarlık alannda, temel mimari tasarımlar ve tasarım yöntemleri gibi proje dersleri verilmektedir. Weimar ve Hannover üniversitlerinde ağırlıklı olarak tercih edilen iç mimarlık bölümleri rağbet gören akademik programlar arasındadır. İç mimarlık programı, Almanyada mimar olmak için tercih edilen alanlar arasındadır.

 

Almanyada mimarlık yüksek lisans

 

Öte yandan mimarlık fakültesi öğrencileri, mimarlık bölümünü bitirdikten sonra, mimarlık yüksek lisans bölümleri için de talepte bulunmaktalar. Almanyada mimarlık yüksek lisans programlarını bitiren öğrenciler aynı zamanda, Almanya’da çalışma imkanına da sahip olabiliyorlar. Mimarlık yüksek lisans bölümlerinin akademik yapılanması ve kadro zengiliği, bu alandaki eğitimin kalitesini gözler önüne sermekte. Ayrıca üniversitelerin mimarlık yüksek lisans öğrencilerine sunduğu staj imkanları da yoğun talebin başlıca sebeplerindendir.

 

Almanyada mimarlık yüksek lisans programı sunan üniversiteler

 

Aachen Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi

Braunschweig Teknik Üniversitesi

Darmsatdt Teknik Üniversitesi

Dresden Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi

Hannover Üniversitesi

Wismar Üniversitesi

 

Bu programlar Almanyada mimarlık yüksek lisans programları sunan üniversitelerden bazılarıdır. Bir çok üniversitede sunulan mimarlık ve iç mimarlık programları talep görmektedirler. Diğer üniversiteler hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için uzman danışmanlarımıza başvuru formumuzu doldurarak ulaşabilirsiniz.