Almanya’da Diplomalarınız Tanınıyor

ilmenau universitesi
İlmenau Üniversitesi
Haziran 15, 2016
vechta üniversitesi
Vechta Üniversitesi
Mart 27, 2017

Almanya’da Diplomalarınız Tanınıyor

almanyadadiploma

almanyada diploma

2012 yılından beri Almanya’da uygulanan bir yasa ile, Türkiye’den aldığınız diplomalarınız kabul ediliyor. Bu yasa Almanya’nın dışından mezun olunarak alınan meslek diplomalarının Almanya’da denkleştirilmesini kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Öğrenciler uzun yıllardır Almanya’da diploma tanıtma ile akalı sorunlarını da, bu yasa ile çözmüş oldular.

Almanya’da Diploma Tanıtma

Böylelikle Almanya’ya öğrenci olarak ya da göçmen olarak gelen diploma sahibi kişilerin kendi mesleklerini icra etmeleri de kolaylaşıyor. Yaklaşık 450 mesleği kapsayan bu yasadan, Almanya’ya çalışmak için gelmek isteyen herkes kapsamlı bir şekilde yararlanabiliyor.

Yasadan yaralanmak için Almanya ya da Avrupa Birliği vatandaşlığı aranmıyor. Ayrıca, yasadan yararlanmak isteyenler için belirli bir oturum süresi şartı da aranmıyor.

1 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bu yasa ile denklik işlemleri Almanya’da bulunan 16 eyaletin tamamında eşit bir şekilde yürütülüyor. Almanca bilme şartı, bazı meslek gruplarında ön şart olarak aransa da, meslek gruplarının tamamında yabancı dil şartı olarak aranmıyor.

Öte yandan, Türkiye’deki bir üniversiteden diplomasını almış olan herkes, Almanya’da denklik işlemleri için yasal olarak başvuru hakkına sahip oluyor. Böylelikle Almanya’da diploma tanıtma işlemlerini gerçekleştirmiş oluyor.

Alman diploması, Türkiye’de geçerli mi ?

Almanya’da üniversiteler bünyesinde alınan diplomalar Türkiye’de gerek yüksek lisans bölümlerinde, gerekse doktora bölümlerinde geçerlidir. Almanya’dan alınan diplomalar Avrupa Birliği müfredatı ile birebir uyumlu olduğu için sadece, Avrupa’da değil tüm dünyada denkliğe sahiptir. Tabiki sadece üniversitelerde değil, aynı şekilde uluslararası ölçekteki tüm şirketler tarafından Alman diploması tanınmaktadır.

Almanya’da denkliği olan meslekler ve bölümler hakkında danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.