Anasayfa » Universite » Almanya » ingolstadt üniversitesi
ingolstadt üniversitesi

ingolstadt üniversitesi

Katolik üniversitesi Ingolstadt ismi ile bilinen bu üniversite Bavyera dükü Louis the Rich tarafından 1492 yılında kurulmuştur. Beieri Bilimler fakültesi, ilahiyat fakültesi, Hukuk fakültesi ve Tıp fakültesi ile tanınan üniversitede 5400 civarında öğrenciye öğrenim hizmeti görmektedir. Ingolstadt üniversitesinde bugün yaklaşık 120 profesör görev yapmaktadır. Sosyoloji ve Coğrafya bölümleri ile ön plana çıkan bu üniversitenin oldukca geniş bir kütüphanesi vardır. Diğer üniversitelerden farklı olarak, bir vakıf üniversitesi olarak bilinen Ingolstadt üniversitesinde sosyal ve kültürel aktivitelere oldukca fazla yer verilmektedir.

Ingolstadt üniversitesinin merkezi kampüsü Eichstätt’da yer almaktadır. Bu yüzden üniversitenin ismi Katolik Eichstätt üniversitesi olarak adlandırılmıştır. 1980 yılında Yüksek okuldan üniversite statüsüne geçen okul 50 farklı branşıyla öğrencilere hizmet sunmaktadır.

Üniversitenin yer aldığı İngolstadt şehri, Bayern eyaletinde yer almaktadır ve 135.000 nüfusa sahiptir. Coğrafi açıdan bakıldığında bir güney kenti olan İngolstadt Tuna ve Schutter nehirlerinin kıyısında yer almaktadır. Aynı zamanda Almanya’da ortaçağ sonrası Hümanist ve reformist hareketlerde önemli rol oynamış olan Bavyera üniversitesi de yine 1472 yılında bu şehirde kurulmuştur. Ingolstadt şehri 2.dünya savaşında ağır yıkıma uğrayan şehirlerden birisidir ve daha sonra yapılan tadilat onarım çalışmalarıyla modern kent görünümü kazanmıştır. Eski Ingolstadt olarak bilinen kısımda ortaçağdan günümüze dek kalan evler ve kiliseler bulunmaktadır. Ingolstadt şehri aynı zamanda ülkemizde Manisa şehri ile kardeş şehirdir.

Benzer Yazılar
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image