Anasayfa » Haber » Almanyada mühendislik eğitimi
Almanyada mühendislik eğitimi

Almanyada mühendislik eğitimi

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en fazla rağbet gösterdiği alanlar, teknik alanlar olarak göz çarpıyor. Bu alanların başında Almanya’da mühendislik eğitimleri gelirken, ağırlıklı olarak ise teknik üniversiteler tercih ediliyor.

Almanya’nın sanayi alanında dünya devi olarak bilinmesi ve Alman disiplini olarak adlandırılan tertipli ve planlı çalışma düzeninin, iş hayatındaki etkisine bakıldığında bu denli rağbetin sebebi daha iyi anlaşılıyor. 2.dünya savaşında bir çok şehri yıkılan Almanya’nın,  1945 yılından sonra toparlanarak endüstride öncü hale gelmesi, Almanya’da mühendislik ve iş yaşamına sunulan övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Mercedes, Volswagen, Audi, Opel, Porsche, BMW gibi dünyaca ünlü araba markalarının Almanya’da üretiliyor olması şüphesiz tesadüf değil. Türkiye’de de fabrikaları bulunan Still, Bosch ve Siemens markaları da aynı şekilde Almanya’nın sanayideki öncü markaları olarak tanınıyor. Bayern eyaletinde bulunan motor fabrikaları ve daha bir çok eyaletde faaliyet gösteren yüzlerce metal fabrikaları da Almanya’nın önemli endüstriyel firmaları olarak ön plana çıkıyor. Almanya’da endüstriyel alanda faaliyet gösteren yüzlerce fabrika, şüphesiz Almanya’daki mühendislik eğitiminin kalitesi ile de doğru orantılı.

Öte yandan, Almanya’da TU9 üniversiteleri tarafından sunulan mühendislik bölümleri ağırlıklı olarak tercih edilen alanlar olarak gözüküyor. Almanyada teknik üniversitelerde tercih edilen mühendislik bölümleri ; Makine mühendisliği başta olmak üzere, Bilgisayar mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği olarak biliniyor.

Siz de Almanyada mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, danışmanlarımız aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image