Anasayfa » Haber » Almanya üniversite seçenekleri sizleri bekliyor
Almanya üniversite seçenekleri sizleri bekliyor

Almanya üniversite seçenekleri sizleri bekliyor

Kariyerinde iyi bir yer edinmeyi hedefleyen her bireyin bugün tartışmasız üniversite eğitimi almak zorunda olduğu hepimiz tarafından bilinir. Alanında uzmanlaşmak istediği eğitimini tamamlaması ve iyi bir lisans yapması adına, en iyi koşulları sunan Almanya üniversite konusunda bünyesinde barındırdığı ortalama 545 adet üniversite ile günümüzde dünyaca kabul gören üniversite ününe sahip bir ülkedir. Almanya üniversite konusunda öğrencilere oldukça geniş araştırma imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla Almanya’da okumak isteyen öğrencileri, bu noktada pek çok avantajın beklediği ve düşünüldüğü kadar zor bir öğrenim sürecinin oluşmayacağını söylemek mümkündür.

Günümüzde yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenci ve velilerinin ilk etapta akıllarına gelen okul masrafları ve geçim giderleridir. Ancak Almanya üniversite konusunda, destek aldığı Almanya devleti sayesinde, çoğu üniversite ücretsiz eğitim vermekte olup, sosyal giderler konusunda da Almanya’da öğrencilere çeşitli iş part-time olarak imkanları sunulmaktadır. Yani Almanya’da okumayı düşündüğünüzde ailenize maddi açıdan yük olmadan hem çalışabilir hem de Almanyada eğitiminizi en üst düzeyde alabilirsiniz.

Eğitim programınıza göre çalışmanızı da programlayabilir ve Almanya’da geçinmek için sizlere yaklaşık 450€’luk gerekli olan geçim ücretini part-time sağlayabilirsiniz. Üstelik harcamalarına dikkat eden bir öğrenci için konaklama, yeme-içme ve sosyal faaliyetler gibi gereksinimleri için aylık ortalama 600€ yeterli olacaktır. Bu da saati 6€ ile 12€ arasında değişen iş imkanlarıyla, öğrenciler tarafından kolaylıkla elde edile bilinir. Tüm bu zor süreçlerin yanı sıra Türkiye’de eğitim gördüğünüzde yabancı dil seviyenizin çok yüksek olması için kendinizi son derece fazla zorlamanız gerekecektir. Ancak Almanya’da eğitim görürken gerek okul bünyesinde gerekse çalışma ortamınız gibi her alanda pratik yapma fırsatınız olacağı için en iyi şekilde yabancı dilinizi geliştirebileceksiniz.

Aklınızdaki en büyük problem olan geçim sıkıntısına açıklık getirdikten sonra Almanya Üniversite konusunda ne gibi avantajlar sağlar bunlara değinmek isteriz. Türkiye bünyesinde bir üniversitede okuyarak yabancı dilinizi de geliştirmek isterseniz yaklaşık 13.000$ yıllık harç masrafına bir de yabancı dil eğitimi masrafları eklendiğinde, sizleri bir hayli maddi açıdan zorlayabilir. Ancak Almanya’da birçok üniversitenin devlet tarafından desteklenmesiyle ücretsiz olması ve yıllık harcırah masrafının 450 ile 600€ gibi cüzi bir miktar talep edilmesine karşın, sadece hazırlık dil eğitimine para ödeyerek daha iyi ve kolay koşullarda eğitim görmenize olanak tanımaktadır. Yani Türkiye’de alacağınız iyi bir eğitim bedeliyle Almanya’da hem üniversite okuyabilir hem de Almanca ile İngilizce dil eğitimini extra alabilirsiniz. Bu konuda sizlere en iyi şekilde yardım eden ve öğrenci menfaatine karşın çalışmalarını sürdüren Almanya Eğitim danışmanlığı, hizmet almak istediğinizde siz Almanya’ya ulaşmadan sizin adınıza tüm işlemlerinizi yerine getirmektedir. Almanya’da konaklamanızdan ulaşım ve üniversite kaydınıza kadar bütün gereksinimlerinizi kısa sürede çözüme ulaştırır.

Ayrıca Almanya Üniversite avantajlarından biri de kütüphanelerinin bazı üniversitelerde 12 bazılarında ise 24 saat açık olmasıyla birlikte, öğrenciler tarafından ücretsiz yararlanılmasıdır. Saymakla bitmeyen avantajları arasında öğrencilerin 1 yıl kazancı olduğu da bulunmaktadır. Şöyle ki, Almanya üniversite bünyesinde eğitimi 3 yıl olmakla birlikte , yabancı dil seviyesi az olan öğrencilerin 1 yıl dil eğitimi aldığı da hesaplanırsa toplamda 4 yıl sürede tamamlanmaktadır. Ancak Türkiye’de 4 yıl üzerine olan üniversite lisans eğitimi sistemine 1 yıl dil eğitimi eklendiğinde 5 yıl olacağı için öğrenciler yurtdışında eğitim gördüğünde 1 yıl önceden iş hayatına atılabilecek ve kariyer planlamalarına geçebileceklerdir. Bununla birlikte üniversite diplomasını alan her öğrenci mezuniyetinin ardından 1 yıl içinde kendisine iş bulup çalışmaya başladığında, Almanya’da çalışma ile oturum izni verilmekte olup, alanında kendisini daha iyi geliştirme fırsatı sunulmaktadır. Dolayısıyla bakıldığında her bakımdan fayda sağlayan Almanya’da üniversite okumak, Almaya Eğitim danışmanlığı sayesinde de sizlere çok daha kolay ve yararlı bir süreç içereceği tartışmasız bir gerçektir.

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image