Anasayfa » Almanya’da yüksek lisans

Almanya’da yüksek lisans

Almanyada yüksek lisans öğrenimi bir çok ülkeye göre çok daha caziptir.

Son yıllarda yüksek lisans düşünen öğrencilerin en sık hesap ettikleri etkenlerden birisi yurtdışında öğrenim görürken, aynı zamanda masraflarım ne kadar olacak sorusudur. Bir çok öğrencinin isteği yurtdışında eğitim görürken hem öğrenim görüp, bir yandan da çalışmaktır. Öğrenciler genellikle yurtdışında öğrenimlerini sürdürürken part-time olarak çalışmak isterler. Almanyada yüksek lisans öğrenimi görürken hem okuyup hem de çalışabilirsiniz. Bunun için Almanyada öğrenci olduğunuz süre içerisinde Almanya hükümetinden haftalık 20 saat öğrenci çalışma izni alabilirsiniz. Almanya’da her vize yenilemek, yani vizenizi uzatmak istediğiniz dönemlerde bu çalışma izniniz de aynı zamanda yenilenecektir.

Almanyada Yüksek Lisans Yapanlar Kazanıyorlar

Almanyada yüksek lisans yaparken bir yandan da, temel ihtiyaçlarınızı ve giderlerinizi karşılayacak kadar para kazanmak isteyebilirsiniz. Öğrenci çalışma izni hakkı Almanya’da lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere resmi olarak verilmektedir.

Almanyada yüksek lisans yapanlar öğrenimlerini sürdürürken yiyecek – içecek, barınma giderleri, ulaşım giderleri, üniversite harçları ve diğer giderleri için çalışmaya ihtiyaç duyuyorlar. Almanyada yüksek lisans yaparken çalışmak için yarı zamanlı personel arayan şirketlere siz de müracaat edebilirsiniz. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, kimi zaman ailelerinden maddi konuda destek almalarının yanı sıra, böylelikle öğrenci çalışma izni ile çeşitli şirketlerde çalışarak kendi giderlerini karşılayabilmektedirler. Özellikle yüksek lisans öğrenimi için, Almanyaya gelen öğrenciler, uzmanlık alanlarında part-time çalışma imkanına sahiptirler. Çünkü Türkiye’den aldıkları lisans diplomaları Almanyada da geçerlidir. Yüksek lisans sonrası ise, full-time olarak uzmanlık alanlarındaki işlerine devam edebilirler. Yüksek lisans sonrası çalışmak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, mezun olduğunuz ya da mezun olduğunuz alana yakın bir departmanda iş bulmanız olacaktır.

Almanya’da hayalinizdeki mesleğe yönelik aldığınız diplomalar, Türkiye başta olmak üzere bilindiği gibi tüm dünyada geçerliliğe, yani uluslararası denkliğe sahiptir. İster üniversitenizi okuduktan sonra Türkiye’ye gelip Almanyada yüksek lisans derecesi diploması ile kaliteli uluslararası şirketlerde işe başlayın, isterseniz Avrupa’daki bazı ülkelerde ya da Amerika gibi istediğiniz farklı bir ülkede, yüksek lisans sonrası çalışma şansını elde edin.

Almanyada Yüksek Lisans Nasıl Yapılır ?

Almanya’da yüksek öğrenim için sorunlarımı nasıl çözebilirim diye düşünmeyin. Almanyada yüksek lisans görmek için başvurularınızı bizim aracılığımız ile yapabilirsiniz. Yabancı dili en iyi şekilde öğrenebilmek için, bilindiği gibi öğrenmek istediğiniz dilin, resmi olarak konuşulduğu ülkesine gitmeniz gerekecektir. Bu yöntem ile yabancı dil öğrenme ve pekiştirme tercihi, sizler için her zaman artı bir avantaj olacaktır. Hiç Almanca bilmeyen, ancak Almanyada yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için de, şartlı kabül yöntemi ile veya kaliteli dil okulları ile temas halinde sizlere hizmet veriyoruz.

Almanyada yüksek lisans yapmak aslında sanılanın aksine diğer Avrupa ülkelerinden daha kolaydır. Çünkü ekstra GMAT, GRE gibi ALES gibi sınavların stresine stresine girmeden yüksek lisans eğitiminizi alabilirsiniz. Ya da ileride yüksek lisans öğreniminiz sonrası Almanya’da kendinize iyi bir gelecek kurabilirsiniz. Aynı zamanda yüksek lisansınızı Almanyada yaparak, hem Almanca hem de ingilizce gibi ikinci bir yabancı dili öğrenme fırsatını yakalayarak geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Akademik kariyer düşünüyor iseniz, yüksek lisans sonrası Almanya’da doktoranızı da yaparak akademik kariyeriniz için altın bileziğinizi kolunuza takabilirsiniz.

Bizler danışmanlar olarak, sizlere Almanyada yüksek lisans yaparken de ilgi duyduğunuz alan üzerinden ve akademik alanınıza yakın bir branşta, yüksek lisans yapmanızı öneriyoruz. Yüksek lisans sonrası yapacağınız akademik kariyeriniz açısından bu önemli bir fırsat olmakla birlikte, aynı zamanda akademik kriterleriniz açısından da geleceğinizde olumlu olarak size geri dönüşümleri olacaktır.

Almanyada yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrenci uygun danışmanlık hizmetlerine bizim aracılığımız ile ulaşabiliyor. Öğrencilerin Almanya’da rahat bir şekilde danışmanlar ile irtibat halinde olması da öğrencilerimize güven veriyor. Almanya’da yüksek lisans yapmak için bizimle iletişim halinde olarak gerekli belgeleri temin ettikten sonra sizleri öğrenim görmek istediğiniz üniversitelere yerleştiriyoruz. Bu işlemlerinizin haricinde sizlere Almanya’da kalacağınız yerleri ayarlıyoruz ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini yaklaşık 2 saat süren bir oryantasyon programı şeklinde anlatıyoruz. Bu sayede sizler Almanya’da hiçbir yabancılık çekmeden yüksek öğrenim hayatınıza iyi bir başlangıç yapmış oluyorsunuz.

Almanyada Yüksek Lisans Başvuruları

Bilindiği üzere son yıllarda Almanya’da yüksek lisans yapmak için müracaat eden öğrencilerin sayısı artmakta. Bu durum Almanya’daki üniversitelerin eğitim kalitesinden kaynaklanıyor. Hem bu üniversiteler dünya çapında tanınmış bir geçmişe sahip olan üniversitelerdir, hem de Türkiyede ve dünyanın bir çok ülkesinde de denklikleri vardır. Sizler de geleceğiniz için iyi bir yüksek lisans hayal ediyorsanız, Almanyada yüksek lisans hayallerinizi gerçekleştiriyoruz. Bunun için tek yapmanız gereken bize ulaşmanız ve gelecek için ilk adımınızı atmanız olacaktır. Unutmayınız ki Almanya’da üniversitelere önümüzdeki sömestr için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yüksek lisans öğrenimi için, Almanya’da bir çok akademik alana ilgi duyulmakla birlikte, özellikle mühendislik bölümleri ve teknik alanlar daha sıklıkla tercih edilmektedirler. Almanyada makine mühendisliği yüksek lisans bölümü, bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği ve diğer mühendislik bölümleri, rağbet gören bir akademik program olarak tanımlanmaktadır. Teknik ve sayısal alanların ( Özellikle mühendislik ) yanısıra, Almanyada psikoloji yüksek lisans alanına da rağbet oldukça artmıştır.

Almanyada Yüksek Lisans Ücretsizdir

Türkiyede bir özel üniversite ( vakıf üniversitesi ) yıllık harcirah olarak öğrencilerden 25.000 TL harcirah talep etmektedirler. Fakat Almanyada okumak isteyen bir öğrenci yüksek lisans öğrenimi için bu fiyatları ödemek zorunda değildir. Almanya’da yüksek lisans öğrenimi görmenin en önemli ayrıcalıklarından biri de yıllık öğrenim ücretinin Türkiye’deki vakıf üniversitelerine oranla çok daha ekonomik olmasıdır. Bilindiği gibi Almanyada devlet üniversiteleri öğrencilere ücretsiz öğrenim hizmeti sunmaktadırlar.

Yüksek lisans hakkında sıkça sorulan sorular?

  • Almanyada yüksek lisans kaç yıl? :  Yüksek lisans genellikle 2 yıldır ( 4 sömestr ). Yüksek lisans öğreniminin ilk 3 sömestr, diğer 1 sömestr ise tez hazırlama dönemidir. MBA ve LLM master programlarında ise yüksek lisans 1 yıldır.
  • Almanyada yüksek lisans yaparken çalışmak için neler yapmalıyız? : Yüksek lisansınızı yaparken, haftada 20 saat çalışma izniniz vardır. Çalışma izninizi Almanyada öğrenim gördüğünüz sürece kullanabilirsiniz.
  • Almanyada Yüksek Lisans başvuru tarihleri ne zamandır? : Yüksek lisans öğrenimi için genellikle tarihler 15 Temmuz ve 15 Ocak tarihleridir.
  • Almanyada yüksek lisans not ortalaması kaç olmalıdır? : Yüksek lisans için not ortalamanız minimum 2.70 olmalıdır.

Almanya’da yüksek lisans yapabileceğiniz üniversitelerden bazıları

 

Düsseldorf Heinriche Heine Üniversitesi : 33.000’in üzerinde öğrenciye sahip olan üniversite, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin başkenti olan Düsseldorf şehrinde yer almaktadır.

Gottfried Wilhelm Hannover Leibniz Üniversitesi : 28.000 civarında öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitenin kuruluşu 1831 yılına dayanmaktadır. Üniversite, Niedersachsen eyaletinin başkenti Hannover’de kurulan üniversitede toplam 90 farklı akademik alanda öğrenim hizmeti verilmektedir.

Otto-Friedrich Bamberg Üniversitesi : 500 yıllık bir geçmişe sahip olan üniversite, Almanya’nın orta büyüklükteki üniversiteleri içerisinde yer almaktadır. Bamberg üniversitesi, 13.000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 27 lisans ve 52 yüksek lisans programında öğrenim sunan üniversite, Bayern eyaletinde yer almaktadır.

Kaiserslutern Teknik Üniveritesi : Rheinland-Pfalz eyaletinde yer alan teknik üniversite, 15.000 öğrenciye öğrenim hizmeti sunmaktadır. Kaiserslutern şehri, öğrenci şehri olmasının yanısıra, 100.000 nüfusa sahiptir.

Geothe Frankfurt Üniversitesi : Frankfurt am Main’da kurulan  Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi, 18 Ekim 1914 tarihinde Alman vakıf üniversitesi olarak açıldı. 1967 yılında ise, bu statatüsünden ayrılarak bulunduğu Hessen eyaletinin üniverstesi oldu. 170 farklı alanda öğrenim hizmeti sunan Frankfurt Geothe Üniversitesi, 45.000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenci nüfusu açısından Almanya’nın 4.büyük üniversitesidir.

Münih Ludwig Maximilan Üniversitesi

Albert Ludwig Freiburg Üniversitesi

Julius-Maximilian Würzburg Üniversitesi

Öte yandan, Almanya’da yüksek lisans başvurusu için yazacağınız motivasyon mektubu da yüksek lisans kabulü açısından önemli bir kriterdir. Bu yüzden öğrencilerimizle birlikte daha önce hazırlamış olduğumuz motivasyon mektuplarından birisini örnek olması açısından sizler için yayınlıyoruz.

Würzburg Üniversitesi, Biyoloji yüksek lisans programına

Merhaba, ben Türkiye’de Bursa’da yaşıyorum. Almanyada yüksek lisans yapma hedefim için bu mektubu size yazmaktayım. 1989 yılının Eylül ayında Türkiye’nin Bursa ilinde öğretmen bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. Benden küçük bir de kız kardeşim bulunmaktadır. İlk okulu Muradiye İlkokulunda, orta okulu ise, 11 Eylül İlköğretim okulunu bitirdikten sonra, lise öğrenimi için Çelebi Mehmet lisesine gittim. Ve şimdide hali-hazırda Uludağ Üniversitesi, biyoloji bölümünü bitirmek üzereyim. Önümüzdeki ay Haziran ayında mezun olacağım.
Neden Almanyada yüksek lisans yapmak istediğimi, size kendi eğitim-öğretim hayatımı özetleyerek anlatmaya çalışacağım. Biyoloji biliminin ismini ilk duyduğum an, orta okulda okuduğum bilim teknik dergisinde Dolly adı ile klonlanmış ilk koyunun haberinin okumamla oldu ve o an yalnızca şaşırmakla kaldım. İlgimi çeken sadece klonlanma durumu değildi, muhtevası itibariyle nasıl meydana geldiğini, nasıl bir method kullanılarak klonlanma işleminin yapılabileceğiydi. İlgimi her zaman bir işlemin ne olduğu değil de, daha çok nasıl olduğu çekmiştir. Lise 1. sınıfa başlayana kadar Biyoloji hakkında sadece ufak tefek, orta okul Fen Bilgisinden kalan bilgiler biliyordum. Lisedeki öğretmenimle beraber, Biyoloji hakkındaki bilgim ve bu bilime ona olan ilgim katlanarak oldu. Daha Lise birinci sınıf bittiğinde, Biyoloji okumaya karar vermiştim bile, bu yüzden lise ikinci sınıfta, alan seçiminde, sayısal alanı seçtim ve daha çok Biyoloji dersi görmeye başladım. Lise 3. sınıfta, okulda bir deney topluluğu kurduk ve bu grubun başına ben geçtim, yine o yıl Bursa çapında katıldığımız icatlar yarışmasında, Bursa üçüncülüğü elde ettik. Üniversite sınavına girdiğimde tek bir hedefim vardı, üniversitede Biyoloji bölümünde okumak. Sınav sonucum geldiğinde, puanımla yalnızca Biyoloji bölümünü tercih ettim ve Uludağ Üniversitesi Biyoloji bölümüne OSYM sınav sonucunda, üniversiteye birincilikle giriş yaptım. Artık geleceğim için, olmak istediğim yere ulaşmak için ilk adımı atmıştım. Beni Almanyada yüksek lisans yapmak için idealime götürecek süreç böylece bir nevi başlamış oldu.

Üniversitenin ilk yılı İngilizce hazırlık sınıfında okudum ve başarılı bir şekilde tamamladım. Hazırlık döneminde, Uludağ üniversitesi dağcılık topluluğuna başladım ve lisanslı bir dağcı olarak artık tırmanmaya başladım. İlk yıllarda spor adı altında yaptığım bu alpin ve kaya tırmanışları sonrasında, biyoloji bölümünde okumaya başlarken bir ve ikinci yılda yüksek irtifadan örnek toplamaya da bırakmıştı. Üniversitemiz bünyesinde bulunan herbaryum için tırmanış yapan hocalarımın gruplarında yer aldım ve bu örneklerin toplanmasında aktif olarak rol aldım. Fakat botanik bilimi benim ilgimi moleküler boyut ve genetik kadar çekmiyordu. Üç sene boyunca aktif olarak dağcılık yaptıktan sonra Uludağ üniversitesi biyoloji topluluğuna katıldım. Bu toplulukta 2010 ve 2011 yıllarında düzenlen ulusal kongrelerin organizasyon komitelerinde birinci derece sorumlu olarak görev aldım. O yıllarda daha Almanya’da yüksek lisans yapma fikri zihnimde oluşmuştu.

Daha sonra, lisans programımda aldığım bazı derslerle ilgili olduğum alan hakkında kendimi geliştirmeye devam ettim. Genetik 1-2, Biyokimya 1-2 ve bu derslerin uygulama derslerinde genetik olarak ve moleküler düzeyde bilgimi arttırmaya çalıştım. Dördüncü sınıfın ilk döneminde aldığım forensik genetik dersi ile genetik materyalin kriminal olayların çözümünde nasıl kullanıdığını ve hangi deneysel methodların kullanıldığını, radyobiyoloji dersi ile hücrelerin radyasyona karşı moleküler boyuttaki duyarlılıklarını, serbest radikaller ve antioksidan biyoloji ile de bu maddelerin moleküler yapıya ne şekilde zarar verdiklerini inceledim. Yine bu derste yaptığım oksijen radikalinin DNA üzerinde oluşturduğu hasarlar isimli sunum ile bu bilgilerimi destekledim. Dördüncü sınıf ikinci döneminde ise aldığım uygulamalı genetik dersi ile Mendel’den başlayan genetik biliminin, insan genom projesine kadar gelen süreçteki uygulama alanlarını gördük. Yine bu derste yaptığım klonlama isimli sunum ile bu alanda derin araştırma fırsatı ve bazı hocalarımla laboratuarlarda çalışma şansı yakaladım. Daha sonra, kanser genetiği ve genetik toksikoloji çalışan yüksek lisans öğrencilerinin laboratuar çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla gönüllü olarak çalışmayı başladım. Bu deneylerin sonuçlarına kadar kalabilmek için, yaz okulunda ders alarak öğrenciliği Ağustos ayına kadar uzatmak durumunda kaldım.

Şu sıralar Almanya’da yüksek lisans yapabilmek için gerekli olan Almanca sınavlarının hepsini başarı ile geçtim ve şu an kabul şartlarını sağlamış durumdayım. Almanya’da Biyolojiye gereken değerin verildiğini araştırma dergilerinden ve akademik çalışmalardan okudum. Bu okumalarım benim yüksek lisans yapma isteğime bir adım daha yaklaştırdı. Almanya’da yüksek lisans yapmak istememin ikinci sebebi ise Almanya’da laboratuar koşullarının çok iyi olması ve teknolojik desteğin sağlandığına dair izlenimleri. Üçüncü sebebim ise, daha önce, Bremen üniversitesi ve Münih Teknik üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamlayan bölüm hocalarımın bana Almanyada yüksek lisans yapma tavsiyeleri üzerinedir.

Son cümlelerime gelecek olursak iniş ve çıkışları olan bir üniversite hayatımın sonuna geldim. Kimi Biyoloji derslerimde çok başarılı oldum. Bölümümün en iyisi olamadım belki ama biyolojinin yalnızca derste ve ders kitaplarının ezberlenip öğrenilmeyeceğini artık biliyordum. Bir endemik bitkiyi toprağında uzaklaştırılmış koparılmış halde örnek olarak görmektense yanına kadar tırmanıp canlı canlı gözlemledim, vücudumda hastalığa yol açan bakterilerin kültürlerini yaparak hangi ilaçlara dirençli olduklarını kendim test ettim, bilgileri yalnızca ezberleyip sınavları geçmek yerine kendimi geliştirebileceğim en ufak bir adımı değerlendirmeye çalıştım. Çünkü en başından beri ne istediğimi biliyordum. Bu kadar sözden sonra tek idealimin bilime gerektiğince hizmet etmek ve ilgili olduğum alanda en iyisini yapmaya çalışmak olduğunu söylemek isterim. Bundan sonraki azmim ve mücadelem de bu alanda kendimi bir adım daha öteye nasıl taşıyabilirim ve bu durumun tüm gerekçelerini yerine göz önüne alarak neler yapabilirim sorusunu cevaplamak olacaktır. İşte bu yüzden Almanyada yüksek lisans yapmak istiyorum ve üniversitenizin yüksek lisans programına başvurdum. Würzburg üniversitesi Biyoloji yüksek lisans programını özellikle bu sebeplerden dolayı istemekteyim.

Saygılarımla

almanyada yuksek lisans yapmak

Almanya’da Yüksek Lisans yapmak isteyen bir başka öğrencimizin, aynı şekilde motivasyon mektubunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Münster Üniversitesi ”Lernbereich I, Sprachliche Grundbildung” programına ;

Merhaba, ben Türkiye’de İstanbul’da yaşıyorum. Almanya’da Yüksek Lisans yapmak isteğim sonucu bu motivasyon mektubunu size yazıyorum. Lise öğrenimi İstanbulda, Anadolu lis-esinde tamamladım ve ÖSYM yerleştirme sonucunda Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi, sınıf öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Bir yıla yakın süredir, özel bir eğitim ku-rumunda zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği yapmaktayım. Çalıştığım bir yıllık süre içerisinde Otistik, dawn sendromu, ağır düzeyde zihinsel engel, hafif düzeyde zihinsel engel ve özel öğrenme güçlüğü çeken bireyler ile eğitim-öğretim programları gerçekleştirdim. Bahsettiğim, kendi branşım olan bu alanlarda akademik araştırmalar da yaparak kendimi geliştirdim. Kendi alanımda veya bu alanlara yakın olan Akademik dallarda Almanya’da yüksek lisans yapmaya karar verdim ve bu benim kariyerim açısından hayalim. Çeşitli araştırmalarım sonucunda, bu konuda kendimi en iyi Almanya’da bulunan üniversitelerde geliştirebileceğime inandım.

Almanyada yüksek lisans yapanlar ile iletişime geçtiğimde farkettim ki, eğitim sistemi oldukça geniş bir konsepte sahip ve kendimi Almanyada geliştirmem gerekiyor. Eğitimi seven eğitimi öğrenmeye çok istekli olan ve öğrendiğim eğitimi öğrenciler ile paylaşmayı seven ve bir öğretmenim. Bilindiği gibi, Eğitim-Öğretim sürecinin içine girilmeyene kadar, dışarıdan bakıldığında kolay görünen bir iş olsa da bu alanın içine girince ve eğitim alanını öğrenince aslında çok hassas, çok emek isteyen, çok çaba harcanması gereken ve sürekli öğrenmeye dayalı bir alan olduğu görülür. Eğitim süreçleri her yönü ile girdisi ve çıktısı, çok değerli olan ve itina ile üzerinde durulması gereken bir sistemdir. Eğitim konusunda verilen hizmetlerin mükemmel bir şekilde geri dönüşü olması için kaliteli bir eğitimin verilmesi gerekir. Öğrenmek ve öğretmek birbirlerinin tamamlayıcıları gibi gözükse de aslında, öğrendiklerini öğretmek, daha profosyonel ve üzerinde çalışılması gerekli bir alandır Bu konuda hataların minimum se-viyeye indirilmesi gerekmektedir, çünkü; ülkelerin geleceklerini eğitim sistemlerine verilen değerler belirler.. Bunları bilen, bunların farkında olan bir eğitimci olarak bu alanı en ince de-tayına kadar öğrenmek ve kendimi bir adım daha öteye götürerek geliştirmek istiyorum.

Almanya’da Yüksek Lisans yapmak için, 6 aylık bu süre içerisinde Almanca öğrenerek kendi-mi geliştirdim. Şu anda orta düzey Almanca bilgisine sahibim. Almanca dil bilgimi daha öteye götürerek ileri düzeyde Almanca öğrenmek istiyorum. Bunun ilk adımının iyi bir üniversitede iyi bir yüksek lisans öncesinde Almanca dil okuluna giderek Almanca öğrenmek olduğuna inanıyorum. Tüm bu gerekçeleri göz önüne alarak Almanyada Yüksek lisans yapmak istiyorum.

Saygılarımla

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Değerli öğrencilerimiz, Almanyada yüksek lisans düşünüyorsanız bize mutlaka ulaşınız.
Öğrenci referanslarımız verdiğimiz hizmetin kalitesinin göstergesidir.

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image