Anasayfa » Almanya’da Üniversite

Almanya’da üniversite okumak isteyenlere

Almanyada üniversite danışmanlığı seçeneklerinde, neden özellikle biz tercih ediliyoruz ?

Eğitim danışmanlığı için, Almanyada üniversite seçeneğinde bizi tercih etmeniz için o kadar çok sepep var ki.

Almanyada üniversite okumak istiyorsanız ama henüz iyi derecede Almanca bilmiyorsanız, veya Almanca dil seviyeniz henüz Almanya’daki üniversitelerde öğrenim görecek kadar ileri düzeyde değilse bile endişelenmeyin. Almanyada üniversite öğrenimi için bizi arayın ve siz de Almanya’da öğrenim görme fırsatını yakalayın. Üniversitede akademik branşınız her ne olursa olsun, Almanya’da en prestijli üniversitelerinde cazip seçenekler ile öğrenim görebilirsiniz. Danışmanlarımız tarafından size uygun olarak ve gelecekteki hedeflerinizi de göz önüne alarak hazırlanacak olan Almanyada üniversite programlarımıza siz de katılın.

Almanya üniversitelerinde ekonomi, mühendislik, tıp, sanat, hukuk, sağlık, eğitim bilimleri alanlarında ve daha birçok akademik alanlarda eğitim alınabilmektedir. Üniversite öğreniminde devlet tarafından üniversitelere oldukça büyük destek verilmekte ve üniversitelerin uluslararası alanda en iyi derecede olabilmeleri adına çalışmalar üniversiteler tarafından yürütülmektedir.

Almanyada üniversite eğitim dili genellikle Almancadır. Almanya’daki üniversitelerin bazılarında ise Almanca hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Almanca hazırlık eğitimi genel olarak 1 yıllık bir sürede tamamlanırken, devamındaki lisans eğitimi ise 7 dönem yani 3,5 yıllık bir sürede tamamlanabilmektedir, bazı üniversie bölümlerinde ise programlar 6 sömestr yani 3 yıldır. Bu eğitimleri almak isteyen öğrencilerin öncelikle Türkiye’de herhangi bir 4 yıllık lisans programına yerleşebilmeleri gerekmektedir. Ancak 2 yıllık ön lisans ( meslek yüksek okulu ) mezunu olmak da Almanya’da öğrenim görme imkanı sağlamaktadır.

Almanyada üniversite seçenekleri

Öğrencilerin orta öğretim süreçlerini tamamlamasıyla sıranın üniversite eğitimine gelmesi, her öğrenci için mutluluk verici olduğu kadar, bir de üzerinde düşünülmesi gereken bir süreci içermektedir. Bilindiği gibi, her aile çocuğunun en iyi şekilde eğitim görmesini ve kendisini geliştirmesini ister. Bu nedenle çocuğunun yurt dışında eğitim görmesini desteklerken hem daha iyi şartlarda eğitim alıp, hem de yabancı dil seviyesinin gelişmesini hedefler. Dolayısıyla bu noktada Avrupa ülkeleri değerlendirildiğinde, bu üniversiteler içerisinde, dünya standardında en iyi seviyeye sahip Almaya üniversitelerinin geldiği söylenebilir. Bunun nedeni ise başta Almanya üniversitelerin kaliteli olması, prestijli bir eğitim seviyesiyle beraber birde oldukça fazla üniversite sayısına sahip olmasıdır. Öte yandan Almanyada üniversite okumak için öğrencilerin sömestr ücreti ödememesi de Almanyadaki üniversitelere olan ilgilyi artırmaktadır. Öyle ki mesela ; herhangi bir Batı ülkesinde öğrenim görmek için başvuru yapıldığında, Amerika 17.000$, Kanada 15.000$, İngiltere 12.000£ gibi ortalama eğitim bedeli talep etmektedir. Ayrıca Türkiye’de de bir vakıf üniversitesinde eğitim almak isterseniz de bunun ortalama olarak yıllık bedeli 10.000$ civarında olmaktadır. Ancak Almanyada üniversite okumak için başvurduğunuzda ücretsiz eğitimden faydalanabileceğiniz gibi, işlemler hızlıca tamamlanarak başvuru yaptığınız dönem içinde okula kabul edilbilirsiniz.

Almanya’da bir çok üniversite ücretisiz eğitim imkanı sunmaktadır. Ama bazı üniversitelerde 500 ila 1500€ arasında değişen sömestr ücretleri de talep edilmektedir. Öte yandan, Almanya’da okuyan bir öğrencinin aylık gideri ortama olarak 600 ile 750€ arasında değişir. Bu zorunlu gideri karşılamak için de öğrencilere pek çok part-time iş imkanı sunulmaktadır. Yani Almanya’da eğitim görürken, öğrenciler maddi açıdan ailesine mecbur kılınmadan öğrenci kendisine uygun iş imkanlarını değerlendirerek, bir yandan aylık geçim masraflarını çıkarabiliriler. Genellikle part-time olarak çalışılan ve saat üzerinden hesaplanan işçilerin ücreti ortalama olarak saati 8.5 ila 15 euro arasında değişmektedir. Dolayısıyla konaklama, sosyal giderler ve beslenme gibi ihtiyaçlar için gerekli meblağ, eğitim sürecinden geriye kalan zamanda çalışarak öğrenci tarafından elde edile bilinir.

 

Almanyada üniversite mezuniyeti sonrası ?

 

Ayrıca, Almanyada üniversite okumak diploma sonrasında da, mezun öğrencilere son derece avantaj sağlamaktadır. Şöyle ki, Almanya’da eğitim gören her birey, mezuniyet sonrasında çalışma ile ikamet izni alabileceği için, kendi akademik dalında kendisini geliştirdikten sonra ülkesine dönerek alanında uzmanlaşmış ve aranan bir kişi haline dönüşmesi daha kolay olmaktadır.

Öte yandan, Almanya’da okumak için kesinlikle öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içerisinde sağlık sigortalarının da olması gereklidir. Zorunlu olan bu koşul sağlık giderlerinin bir hayli yüksek olduğu Almanya’da yine öğrencilere önemli artı bir avantaj sağlayacaktır. Sağlık sigortası olmayan bir öğrenci, Almanya’da hiçbir okula kayıt yaptıramayacağı gibi Almanya için vize de alamayacaktır. Bu nedenle aksatılmadan yaptırılması gereken sağlık sigortası ortalama aylık 50 ile 100€ arasında değişmektedir. Bu konuda uzman danışmanlarımız size gerekli avantajı sağlamaktadır.

Almanyada üniversite eğitimi ile ilgilenen öğrencilerin ilk etapta düşündükleri aşamalardan birisi ; yurtdışında eğitim görürken yaşam masraflarım aylık ne kadar olacak? sualidir. Ayrıca, Almanyada öğrenim görmek aslında düşünülenin aksine bir çok ülkeden ekonomik açıdan daha caziptir. Türkiye’de bilindiği gibi bir vakıf üniversitesi’nin yıllık öğrenim harcirahı yaklaşık 10.000 dolar civarında iken, Almanyada üniversitelerde ise sömestr ya da yıllık üniversite öğrenim harcirahı bulunmamaktadır. Çünkü Almanyada üniversiteler içerisinde kimi okullarda öğrenim ücretsiz, kimi üniversitelerde  ise yıllık öğrenim sadece 500 euro ile 750 euro arası değişmektedir. Bu harcirahlara diğer Batı ülkelerinde rastlamak zaten neredeyse imkansızdır. Bugün, Türkiye’de herhangi bir üniversitede öğrenim gören öğrencilerin aylık masraflarına bakıldığında; kira, elektrik, su, ısınma, yiyecek, içecek, ulaşım ve eğitim giderleri eklendiğinde aylık ortalama 2000 Tl yi aşmaktadır. Bir de bu giderlere vakıf üniversitesinin yıllık harcirahı eklendiğinde, harcirahlar çok daha yüksek yekün olmaktadır. Halbuki Almanya’da okuyan bir öğrencinin sömestr harcirahı bulunmamaktadır ve Almanyada aylık masrafı da ortalama 450 euro ile 700 euro arası değişmektedir.

Eğer Almanya’da üniversite bünyesinde öğrenim görüyor iseniz semester ticket adı verilen toplu taşıt ulaşım bileti yıllık sadece 220 euro karşılığında size verilecektir. Aynı zamanda Almanya’da öğrenim gören bir öğrenci böylelikle okula ve evine ulaşım için herhangi bir ekstra ücret ödemez ve tren, otobüs, tramway ve metro gibi toplu taşıma araçlarından her semestr tamamen ücretsiz olarak ve öğrencilik hayatı boyunca yararlanır.

Almanyada üniversite bölümleri içerisinde, öğrenim gören bir öğrenci istediği takdirde haftada 20 saat çalışarak da aylık yaşam masraflarını çıkarabilir ya da herhangi Part-Time bir işte de çalışabilir. Bugün genel olarak yurtdışında üniversite öğrenimi seçeneklerine göz gezdirdiğimizde, son yıllarda en çok talep edilen ülkeler ; genelde İngiltere, Amerika ve Kanadadır. Fakat bu ülkelerin üniversitelerinin yıllık öğrenim harcirahları hesap edildiğinde yaklaşık 10.000 Eurodan başlayarak 30.000 euro arası fiyatları değişmektedir. Almanyada üniversite okuma seçeneğinde ise üniversite öğrencilerinin böyle bir kaygısı zaten bulunmamaktadır.

Almanyada üniversite bünyesinde öğrenim görmenin öğrenciler açısından bir diğer avantajı da öğrencilerin hem ingilizce hem de Almanca dil kursu görerek yabancı dili çok uygun fiyatlar ile öğrenebilmesidir. Bugün Türkiye’de bile Almanca dil okulu bilindiği gibi kur başına 1.000-1500 TL civarında iken Almanya’da üniversiteler bünyesi içerisinde dil okulu fiyatı yıllık sadece 1350 euro civarındadır. Yani kur başına sadece 390 Eurodur.

Almanyada üniversite bünyesinde akademik öğrenimini tamamlamak isteyen bir öğrencinin eğitim konusunda en büyük avantajlarından birisi de kimi üniversitelerde 24 saat açık olan üniversite kütüphanelerinden tamamen ücretsiz olarak sınırsız şekilde yararlanabilmesidir. Öğrenciler böylelilkle üniversitenin online data erişiminden ve okulun gece-gündüz açık olan kütüphanesinden ücretsiz olarak yararlanabilirler. Üniversite kütüphanelerinde ayrıca Fernleihen adı verilen bir sistem ile farklı üniversitelerden online sipariş verilerek kitap kiralama sistemi de mevcuttur.

Günümüzde global dünyada hayat şartları göz önüne alındığında üniversite okumak önemli bir etkendir, ancak bunun yanında prestijli bir üniversitede okumak çok daha önemlidir. Çünkü okuyacağınız bölüm ve o bölümü nerede okuduğunuz hangi üniversitede bitirdiğiniz de geleceğiniz açısından önemlidir. Bu hususta özellikle uluslararası konuma sahip dünyada prestij sahibi bir üniversitede okumak sizi yüz binlerce üniversite mezunu öğrencilerinin önüne çıkarmaktadır.

Üniversite adayı öğrencilerin önlerindeki imkânları geç olmadan çok iyi görmeleri gerekmektedir. Örneğin Almanya’da üniversite okumak ve mezun olmak seçeneği dünya liderleri olan şirketlere girebilmek için ve iyi bir kariyer sahibi olmak açısından önemli bir kazanım ve ön adım demektir. Türkiye’de, bir fakülteyi, yani 4 yıllık bir lisans programını kazanmış bir öğrenci dilerse aynı bölümü hatta kazandığı bölümün dışında başka yakın bir bölümü Almanya’da üniversite seçenekleri içerisinde okuyabilmektedir. Son yıllarda özellikle  Almanyada üniversite okumak  için Almanya’yı ziyaret eden yüksek öğrenim öğrencilerinin sayısı da bu yüzden hayli artmıştır. Üstelik Almanyada üniversite eğitimi tıp ve bazı mühendislik dalları hariç bilindiği üzere 3 yılda ( 6 sömestr) tamamlanabilmektedir.

Adım adım öğrencilerimizin Almanyada üniversite kaydı

İlk görüşme : Almanya’da üniversite programına katılmayı planlayan öğrencilerimiz ile öncelikli olarak detaylı bir görüşme yapılır. Almanyada üniversite öğrenimi göreceği süreç içerisindeki kişisel gereksinimleri ve öncelikleri belirlenirken aynı zamanda Almanyada üniversite prosedürleri için aday öğrencinin herhangi bir engelinin olup olmadığı da tarafımızdan öncelikli olarak sorgulanır.

Öğrencinin imkanlarının ve taleplerinin değerlendirilmesi :  Almanyada üniversite okuyacak öğrencinin ekonomik bütçesine, öğrenim gereksinimlerine, Almanyada üniversite vizesi başvuru koşullarına da uygun olarak üniversite, şehir ve gerekli olan eğitim programları belirlenir. Almanyada üniversite bünyesindeki akademik bölümlerin programları öğrenci ile birlikte incelenir ve Almanya’ya geliş için uçak bileti, Almanyada üniversite okuyacağı süreç içerisinde sağlık sigortası ücretleri gibi giderleri de göz önünde bulundurularak maliyetleri hesaplanır. Bu süreç Almanyada üniversite öğrenim sürecinde öğrencinin eğitim öğretim harcirahını hesap etmesi açısından önemlidir. Bu süreç içerisinde öğrencimizle, irtibat halinde kalarak, gerekli tüm düzenlemeler tarafımızdan itinayla yerine getirilmektedir.

Almanyada üniversite okumak için kayıt süreci : Almanyada öğrencinin üniversite öğrenimi alacağı şehir ve okula karar veren öğrencimizin pasaport kimlik ve iletişim detayları hakkında gerekli tüm bilgiler alındıktan sonra ve 3 hafta içersinde Almanya’da üniversitelerden gerekli evraklar temin edildikten sonra vize için görüşmeleri başlatılır, birebir vize prosedürleri itina ile yerine getirilerek Almanyada üniversite öğrenimi için vizesi süreci devam eder. Almanya’da üniversitesini okumak üzere öğrencilerimize Almanyaya gelmeden önce de detaylı bilgilendirme tarafımızdan yapılır.

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerimize verdiğimiz danışmanlık hizmetlerimiz.

Almanyada Almanca dil okuluna kayıt yaptırılması.
Almanya’da üniversite kabulü için uygulanması gereken tüm işlemlerin itina ile yerine getirilmesi.
Almanya’da ikamet için sağlık sigortası yapılması.
Almanya’da gerekli olan bloke banka hesabının açılması.
Almanyada vize süreci için gerekli olan işlemlerin yerine getirilmei.
Almanya’ya öğrenci gelmeden önce, gerekli olan işlemler için gereken oryantasyon. Almanyada üniversite için danışmanlık ücretimiz de son derece uygundur. Danışmanlık ücretimizi bu denli düşük tutmamızın sebebi arada herhangi bir aracı kurum olmadan birebir öğrencilerimiz ile çalışmamızdır. Böylelikle öğrencilerimiz açısından Almanyada üniversite yerleştirmeleri çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.
Almanya’da üniversite öğrenimi görmek isterken böylelikle kendi geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.

Almanya’da üniversite ile alakalı tüm soru ve cevaplar.

Soru : Almanyada üniversite öğrenimi sonunda alacağımız diplomanın Türkiyede denkliklerinde problem olur mu  ?
Cevap :  Hayır. Almanyada öğrenim gören ve mezun olan herkesin diplomalaları Dünyanın her yerinde geçerli denkliklere sahiplerdir.

Soru : Almanya’da üniversite (lisans veya yüksek lisans) öğrenimini İngilizce olarak almamız mümkünmüdür?

Cevap : Evet. Almanya’da  lisans öğrenimi İngilizce olarak da görmek mümkündür. Ayrıca Almanyada üniversitelerin programları içerisinde de bir çok İngilizce program seçeneği vardır. Bu ingilizce programlara kayıt olabilmek için en önemli şart İngilizce dil yeterliliğidir. Bunun için de TOEFL veya IELTS sınavı sonucunuz gerekmektedir.

 

Soru  :  Almanyada üniversite fiyatları, yıllık öğrenim harcirahı olarak toplam ne kadardır ?
Cevap : Almanya üniversitelerin sisteminde bazı üniversitelerde öğrenim ücreti hiç olmamakla birlikte, bazı üniversitelerde ise dönemlik 400– 500 euro civarındadır.

 

Soru  : Almanya’da yüksek öğrenim görürken aynı zamanda çalışma imkanı da var mıdır ?
Cevap : Almanya’da yüksek öğrenim gören öğrencilerin haftalık 20 saat yasal çalışma izinleri vardır. Almanya’da öğrenciler iş buldukları takdirde çalışmak konusunda sıkıntı yaşamazlar.

 

Soru  : Almanya’da üniversite okuyanlar, toplam kaç yıl eğitim görmektedirler ?
Cevap : Almanya’da üniversiteler için bir çok alanda üniversite öğrenimi 3 yıl olmakla birlikte kimi alanlarda ise 3.5 yıldır.

 

Soru  :  Almanya’da yüksek lisans (master) öğrenimi kaç yıldır ve şartları nelerdir ?
Cevap :  Almanya’da master öğrenimi kimi bölümlerde iki yıl kimilerinde ise bir yıldır. Almanyada yüksek lisans öğrenimine kabul edilmenin en önemli şartı ise Türkiye’de geçerli bir üniversite diplomasına sahip olmanızdır.

 

Soru  :  Almanya’da doktora öğrenimi ortalama kaç yıldan oluşmaktadır ?
Cevap :  Almanya’da doktora öğrenimi genellikle üç yıldır. Öğrenciler bu süreyi iş durumuna göre daha esnek hale de getirebilirler.

 

Soru : Peki Almanya’da yüksek öğrenim sonrası alacağım diploma Türkiyedeki sisteme eşdeğermidir ?
Cevap : Almanyada üniversiteler için derecelendirme sistemi Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiyedeki sistem ile aynıdır. Örneğin  / Bachelor (B.A. / B.Sc.) lisans : undergraduate , Türkiye’deki üniversite lisans diplomasına denktir. Öte yandan graduate / Master (M.A. / M.Sc.) diplomaları Türkiye’de yüksek lisans ( master ) diplomalarına denktir.
Post-graduate / Promotion (Ph.D.) diplomaları ise Türkiye’deki doktora diplomalarına denk olarak verilir.

 

Soru  :  Hiç Almanca bilgisi olmadan da Almanya’da üniversitelere başvurumu yapabilirmiyim ?
Cevap :  Evet. Almanya’da üniversite okumak istiyorsunuz ve Almanca dil okulu henüz görmemiş iseniz de, size Almanya’da bir üniversiteden kabulunuzü alabilir ve Almanya’da dil okulu için çok uygun fiyatlar ile kaydınızı yapabiliriz.

 

Soru : Almanya’da üniversite bünyesinde hangi bölümlerde öğrenim görmemizi tavsiye edersiniz ?
Cevap : Bu soru son yıllarda aslında sıkca muhatap olduğumuz sorulardan birisi. Almanya’da üniversitelerin her bölümünün birbirinden kaliteli olduğu zaten her tarafından bilinir. Fakat şu da ayrı bir gerçektir ki Almanyada üniversiteler özellikle teknik alanlarda, makine mühendisliğ, Bilgisayar, Fizik, Kimya gibi sayısal alanlarda dünyaca ünlü uzmanlar yetiştirmektedir.

 

Soru : Almanyadaki en iyi üniversiteler hangileridir ?

Cevap : Bu sorunun cevabı için kesin olarak işte bu üniversiteler demek zordur. Çünkü her üniversite farklı akademik branşlarda ön plana çıkmışlardır. Fakat oteriteler tarafından her yıl hazırlanan, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ; Heidelberg üniversitesi, Münih Teknşk Üniversitesi, Berlin Teknik üniversitesi ve Geothe Frankfurt üniversitesi en ön sıralarda gösterilmektedir.

 

Almanya’da üniversite öğrencilerine dünya standartlarında uygun bir şekilde eğitim-öğretim verilmektedir. Öğretilen bilgiler, iş hayatınızda bire bir kullanacağınız pratik bilgilerdir. Çünkü Almayada üniversite bölümlerinin bir çoğunda staj programları zorunludur ve uygulamaya yöneliktir. Bu durum da üniversite öğrencilerinin pratik bilgileri kullanmaları açısından önemli bir referanstır. Almanya’daki üniversitelerden mezun olduktan sonra aldığınız diplomalar sizin için iyi bir referanstır. Ayrıca; Almanya’da üniversite okuyarak yeni bir ya da daha fazla yabancı dili de Almanyada rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 

Üniversite öğrenimi görmek istedğiniz okula yazacağınız referans mektubu önemlidir. Bu yüzden, daha önce kabul aldığımız bir öğrencimizin mektubunu temsili olarak, sizler için yayınlamak istiyoruz.

 

Justus-Liebig-Giessen Üniversitesi, İşletme lisans programına

 

Ben Ömer Yılmaz, 1993 yılında Türkiye’de Tokat ilinde doğdum. İlköğretimimi Melahat Şefizade İlköğretim okulunda okudum. Daha sonra Ticaret Meslek Lisesi – Bilgisayarlı muhasebe bölümüne kayıt oldum. Burada 4 yıl lise eğitimimden sonra, Isparta, Süleyman Demirel Üniversitesi – İşletme Yönetimi dalını kazandım ve 2014 yılında bu ön lisans programından mezun oldum. Daha sonra, Açık Öğretim Fakültesi, İşletme bölümüne geçiş yaptım. Mesleğim gereği yabancı dil olarak İngilizce altyapımı Ortaöğretim, Lise ve Üniversitede geliştirdim. Üniversitede öğrenim görürken, yabancı dil hususunda eksiklerimi tamamlamak için özel bir dil eğitim kursuna da katıldım. Başarı ile dil öğrenimimi tamamladım ve bu özel kurstan gerekli sertifkayı edindim.

 

Almanyada üniversite okuma isteğim, dil eğitimi aldığım dönemde başlamıştı. Daha sonrasında yaklaşık 300 saatlik bir Almanca dil eğitimi alarak Almanca dil seviyemi orta seviyeye getirmiştim. Üniversite öğrenim hayatımda ise, özellikle İşletme Yönetimi, Temel Bilgi Yönetimi ve Müşteri İlişkileri Yönetimi gibi derslerin daha fazla ilgi alanıma girdiğini fark ettim ve bu alanlar üzerine yoğunlaşma fırsatı buldum. Bu dönemden sonra yoğun olarak İşletme ve Bilgisayar departmanlarına hayatımın her alanında yoğunlaşmaya başladım.

 

Özellikle bilişim alanına ilgi duyduğum için, bilgisayar üzerine kendimi geliştirmeye ve bu yönde ilerlemeye karar verdim. İlk olarak lise hayatımda özel “dos” işletim sistemli bilgisayarlar öğrenmeye başladım. Akabinde üniversitede bitirme tezi olarak ‘’Bilgisayar ve işletme’’ konusu altında ödev bitirme tezi aldım. Üniversite hayatımda ticarete atılma hedefime böylelikle bir adım daha yaklaştım ve amatör olarak kendime internet sektöründe işlemler gerçekleştirerek, görevler aldım ve çeşitli aktivitelere katıldım. Kendimi özellikle bu alanda ilerletme adına bu konuda internet ortamında kaynaklar edinerek yasal olarak resmî web barındırma sektörüne atıldım, birçok yazılım ve Linux tabanlı sunucu hizmetleri vermeye başladım ve alanım gereği rakip sektörleri araştırarak kendime bir hedef belirleyip ilerledim. Üniversite yaşamı boyunca okul üzerinde part-time iş görüşmeleri yaptım ve okul bünyesinde sınava girerek kazandım Bilgisayar donanım / Teknik görevli bölümüne 1. Yedek olarak atandım.

 

İlk ticaret hayatıma Lise Stajı yaparak başladım 2009 yılında 1 yıl Lise Stajı yaptım ve İnsan kaynakları departmanında görev aldım, daha sonra 2010 yılında da 3 ay sözleşmeli personel olarak insan kaynakları departmanında görev aldım.

 

Üniversite öğrenim boyunca birkaç defa seminer söyleşi programında yer aldım ilk olarak “BORUSAN” genel başkanı İşletme Yönetim ve Ticaret kariyeri hakkında genel bilgilendirme seminerlerinde yer aldım, Isparta “IYAŞ” Alışveriş Zincirleri Müdürü tarafından sektör üzerinde gelişmeler hakkında ve işletme-ticaret yönünde geliştirme ve reklam hakkında söyleşi seminerlerinde bulundum.

 

Amacım kendimi bilgisayar ve işletme-yönetim dalında daha fazla geliştirmek için ve farklı dil, farklı çevre edinebilmek olduğu için, Almanyada üniversite okumak konusunda isteğim var. Bilişim ve yönetim alanında kendimi ileride eksik bilgileri tamamlamayı ve geleceğimdeki ticaret hayatına kısa sürede adapte olmak yönünde hedeflerim var. Kendimi öncelikle uzmanlık alanlarımda bir tık daha fazla geliştirebileceğime inanıyorum. Ayrıca ileride kendi alanımda yapacağım lisans çalışması sonrası kariyer hayatıma kendi firmamı kurarak ya da iyi bir firmada yöneticilik pozisyonu ile geleceğime renk katmak istiyorum. Tüm bu şartlarımı göz önüne alarak üniversitenizin İşletme bölümünde öğrenim görmek istiyorum.

 

Saygılarımla
Ömer Yılmaz

 

Almanya’da üniversite seçeneklerimiz için referanslarımız ile birlikte hizmetinizde olacağız. Bize mutlaka ulaşınız.

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image