Anasayfa » Almanya’da master
Almanyada master
Almanya'da master

Almanyada master

Almanyada master yapmak, birçok Batı ülkesine göre akademik kariyer ve eğitim giderleri göz önüne alındığında çok daha avantajlıdır.

Yurtdışında master yapmak her öğrencinin hayalidir. Avrupa’da iyi öğrenim şartlarına sahip olan Almanya’daki üniversiteler, her yıl yurtdışından binlerce öğrenciye öğrenim hizmeti vermektedirler. Almanya’da master programlarında, aynı şekilde her yıl öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı giderek artmaktadır.

Öğrenim göreceğiniz programın dili kariyer planlamanız açısından oldukça önem arz etmektedir. Almanyada master programları İngilizce, Fransızca ve Almanca öğrenim imkanına sahiplerdir. Almanyadaki üniversiteler ayrıca size master öğreniminiz öncesinde, Almanca dil okulu imkanı da sağlamaktadırlar.

Almanya’da master programlarının birçoğundan kabul almak için GMAT, GRE gibi ya da ALES gibi ekstra sınavlara kesinlikle ihtiyaç yoktur.

Almanyada Master yapanlar için önemli kazanımlar

• Programına katılmak istediğiniz üniversitelerin birçoğunda, yıllık öğrenim harcirahı alınmamaktadır. Almanya’da master yapmak isteyenler için master programları bir çok üniversitede tamamen ücretsiz olmakla birlikte, kimi üniversitelerde ise yıllık harcirah sadece 750 Euro civarıdır.

• Almanyada üniversite öğreminde her akademik alanda master yapabilme imkanınız vardır ve üniversiteler, Avrupa Birliği müfredatı ile birebir uyumludurlar. Çünkü Almanya üniversiteleri, Bologna sürecine dahil olmuş ve tüm Dünyada kabul gören Bachelor ve Master sistemine göre, öğrencilerine hizmet vermektedirler.

• Almanya’da master yapan bir öğrenci, dilediği dönemde Erasmus programı ile farklı bir Avrupa ülkesini de bir veya daha fazla dönem ziyaret edebilir. Bu Erasmus programına dahil olmak için de, öğrenci herhangi bir ek ücret ödemez ve hatta Almanya üniversiteleri aylık 600 euroya kadar da öğrencilerine Erasmus için burs imkanları dahi sağlamaktadırlar.

• Almanyada master programları kimi alanlarda 1 yıl, kimi akademik alanlarda ise programlar 2 yıl sürmektedir. Almanya’da 2 yıl süren master programlarının son sömestrında, öğrenci tez danışmanı koordinatörlüğünde, master tez konusunu belirler ve 1 yıl içerisinde tezini tamamlar. Master tezini hazırlama süreci genellikle son sömestra tekabül etmektedir ve öğrenciye gerekli imkanlar sağlanarak, master tezini bitirmesi için 6 aylık süre belirlenir. Mater teziniz konusunda, gerekli akademik kaynaklar ve tez başlığınızın aşamaları konusunda tez danışmanlarınızdan profosyonel yardım alabilirsiniz.

• Almanyada yüksek lisans yapan bir öğrenci, bu dönem içerisinde dilerse, haftada 20 saat bir işte part-time çalışarak da eğitim masraflarının önemli bir kısmını çıkarabiliriler. Bu konuda çalışma izni her vize alınan dönemde tekrar ederek yenilenmektedir.

• Almanyada master programları, bir çok batı ülkesine nazaran çok daha bol seçenekli ve avantajlıdır. Öte yandan, Almanya’da master yapan bir öğrenci sadece teorik bilgiler öğrenmekle kalmaz, pratiğe yönelik olarak da çalışabilir. Bunun için de Alman üniversiteleri öğrencilerine anlaşmalı olduğu büyük ölçekli şirketlerde gelirli staj imkanı da sağlamaktadırlar. Öğrenim gördüğünüz dönemde gerçekleştireceğiniz bu stajlar geleceğiiz açından önemli bir tecrübe imkanı sağlamaktadır.

• Almanyada master yapmak isteyen öğrenciler, İşletme masteri olarak tanımlanan, MBA masteri (Master of Business Administration) veya LLM masteri (Master of laws) imkanından da yararlanabilirler. Bilindiği gibi MBA master programında, işletme ve Finans dersleri ağırlıklı olarak verilektedir. LLM programında ise, ağırlıklı olarak Avrupa hukuku ve Uluslararası hukuk dersleri verilmektedir.

Almanyada master yapmanın avantajları nelerdir ?

Almanyada master yapmak İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin aksine ücretsizdir. Bu yüzden master öğreniminiz için ekonomik kaygılar yaşamazsınız.
Almanyada master programları genel çalışma yerine, akademik açıdan spesifik alanlar üzerinden bölümler sunmaktadır. Örneğin Uluslararası İlişkiler mezunu bir öğrenci dilerse, Avrupa Birliği çalışmaları masteri, Siyaset Bilimi, Demokrasi çalışmaları, Siyasi Tarih, Ortadoğu çalışmaları, Siyaset Felsefesi, Uluslararası İlişkiler teorileri, Göç Çalışmaları ya da Sosyoloji masteri yapabilir.

Almanyada master yaparken hem İngilizce hem de Almanca master yapabilme imkanınız vardır. İngilizce master yapabilmek için TOEFL veya IELTS skoruna ihtiyacınız vardır.
Almanya’da master öğreniminiz boyunca yapacağınız çalışmalar aynı zamanda doktora öğrenim sürecinizde de size büyük avantajlar sağlayacaktır. Eğer hedefinizde akademik kariyer yapmak var ise bu husus sizin için önemlidir. Doktora kabüllerinizde master çalışmanızın önemini gözardı etmemelisiniz. Bunun için master tez konusunu seçerken, gelecekteki akademik çalışmalarınıza, tez konunuzun ne gibi katkılar sağlayabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.
Öğrenim gördüğünüz program hangi alanda olursa olsun, Almanyada master yaparken, aynı zamanda Almanca ya da İngilizce olarak üniversite bünyesinde dil okuluna haftada 6-10 saat arası sembolik ücretler ile kayıt olabilirsiniz.

Almanyada Master yapmak için şartlar nelerdir ?

Lisans not ortalamanız : Minimum 2.50 olması gerekmektedir.
Lisans öğreniminizde aldığınız dersler ve mezun olduğunuz alan : Mezun olduğunuz alanla birebir veyahutta yakın bir bölümde master yapmanız önemlidir. Örneğin İşletme ya da İktisat mezunu iseniz, MBA masterinizi yapabilirsiniz. Hukuk mezunu iseniz, LLM alanlarında master yapmanız size kolaylık sağlayacaktır. Edebiyat mezunu iken Finans alanında yapacağınız master yapmak istemeniz, uzmanlık alanınıza uzak olduğu için, sizin açınızdan çok sağlıklı olmayacaktır.
Alan çalışması : Eğer master için başvurulan alan ile alakalı daha önce staj, part time iş gibi çalışmalarınız oldu ise, hem kabul açısından, hem de örgün öğrenim gördüğünüz süre içerisinde derslere adapte olmanız açısından yararlı olacaktır.
Yabancı dil bilgisi : Almanyada master yapacağınız programın Almanca mı, yoksa İngilizce mi seçeceğiniz başvurunuz açısından önemlidir. Çünkü master başvurusunu İngilizce olarak yapmak istiyorsanız IELTS, TOEFL veya Cambridge sınav sonucunuz gerekecektir. İşletme, İktisat, Finans, Yönetim gibi alanlarda ise TOEIC sınav sonucu yeterli olacaktır. Master programınızı Almanca olarak yapmak istiyorsanız master programına başlamadan önce Test-DAF veya DSH sınavlarından birine girerek yeterli puanı almanız gerekmektedir.

Masterinizi Almanya’da yaparken yazacağınız tezin konusu da önemlidir. Bu konunun üzerinde hususiyetle durmanızda fayda var. Yüksek lisans yapacağınız üniversitede, tez danışmanınız tarafından bu konuda yönlendirilirsiniz. Tez danışmanınızın uzmanlık alanı, sizin düşündüğünüz master çalışmanıza uygun olmalıdır.

 

Almanyada master

Almanya'da master yapmak için başvurunuz esnasında değerlendirilecek motivasyon mektubunuz önemlidir. SOP adı verilen bu mektup sizi master programına br adım daha yaklaştıracaktır. Bu yüzden size temsili bir motivasyon mektubu örneği sunmak istiyoruz.

RWTH Aachen Üniversitesi, Betriebwirtschaftslehre Master Programına

Merhaba, ben 1987 yılında, İstanbul‘un Küçükçekmece ilçesinde doğdum. İlköğretim ve Lise öğrenimimi, Küçükçekmecede tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra, OSYM sınav sonucum ile, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Dış Ticaret bölümüne yerleştim. 2012 yılında, Dış Ticaret önlisans programından mezun oldum ve lisans öğrenimi için Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesine kayıt oldum. 2015 yılı itibariyle Anadolu üniversitesi işletme lisans programımı başarı ile tamamladım.

Almanya‘da master progralarımını, lisans öğrenimim döneminde araştırmam sonucunda, master yapma fikri zihnimde o dönem oluşmuş idi. Öğrenim hayatım boyunca kendimi ne kadar geliştirebilirim bunun araştırması ve uygulamasıyla geçirdim. Gerek lise, gerek ön lisans ve lisans programlarım boyunca, birçok akademik etkinliğe katıldım, düzenledim ve de bu etkinliklerin düzenlenmesine yardımcı oldum. Üniversiteye yerleştikten sonra 1. sınıfta kültürel bir etkinlik düzenledim ve yurt yönetimine oylama yaptırıp gezi organizasyonunu düzenledim. Okulun ikinci yarısında Hatay’a yakın olan Mersin ilinde Lojistik ve Bilgi Sistemleriyle ilgili yapılan bilim fuarına gitmek konusunda bölüm temsilcileri, okul temsilcisi ve okul yönetimiyle görüşüp gezi ve eğitim amaçlı olan fuara okul adına temsilci ve gelmek isteyen öğrencilerle birlikte katıldık. Bu organizasyonda, ben organizatör olarak görev aldım ve tüm program boyunca öncülük ettim. Fuar boyunca yerli ve yabancı bir çok araştırmacı ile görüşme ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatım oldu. Bu araştırmacıların bir kısmı, Almanyada öğrenim görmüş kişilerdi. Kendilerinden Almanyada master programları hakkında detaylı bilgi aldım.

Önlisans öğrenimimi tamamladığım, Hatay ili dış ticaret konusunda benim için avatajlı bir şehir idi. Kendi alanımda öncü olan firmalarla görüşüp, meslek yüksek okulumuza davet ettik ve firmaların işleyişlerini yerinde görmek için firmalara konuk olduk. Uzmanlaşmak için gayret ettiğimiz ticaret ve işletme alanı, teorik olduğu kadar uygulamada gerektirdiği için ayda bir kaç kez pratik amaçlı bu firmaları ziyaret ettik. Önlisans öğrenimim bittikten sonra gerçekleştirdiğimiz bu pratik uygulamalar bizlere iş olanağı olarak geri dönüşüm sağladı. Bu eğitim ve etkinlikler öğrenim açısından olduğu kadar, sosyal bir birey olmamada da büyük katkı sağladı. Ara dönemde ve yaz dönemlerinde işletme stajlarımı başarıyla tamamladım.

Sorumluluk almasını bilen biriyim, aldığım sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çabalayan, programlı çalışan bir insan olarak kendimi tanımlayabilirim. Bu eğitim ve öğretimi devam ettirmek ve daha bilinçli birey olmak adına Almanyada master eğitimi alarak öğrenim hayatıma devam etmek istiyorum. Bu yüzden üniversitenizin İşletme master programında öğrenim almak istiyorum.

 

Saygılarımla

 

 

 

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image