Anasayfa » Almanya’da eğitim
Almanyada eğitim
Almanyada eğitim

Toplamda 418 üniversitenin bulunduğu Almanya’da eğitim almak artık tüm dünyada daha çok tercih edilen bir durum haline gelmiştir. Genel olarak kaliteli eğitim kadroları ile dikkat çeken Almanya üniversiteleri, Türkiye’de YÖK tarafından da denkliği olan uluslararası üniversitelerdir. Yani Almanya’da eğitim gören bir öğrencinin diplomasının sadece Almanya’da geçerli olmayacağını, bu diplomların heryerde geçerliliğinin olacağını bilmemiz gerekiyor.

Dünya üzerinde bulunan üniversitelerin sıralamaları baz alındığınıda Almanya’da bulunan 5 devlet üniversitesi dünya sıralamasında en iyi 100 üniversite içerisinde kendine yer bulabilmiştir. Bu da ancak Almanya’da eğitim sistemine ne kadar fazla önem verildiğinin aleni bir göstergesi ve açıklaması olabilir. Türkiye’nin aksine federal olarak yönetilen Almanya’ da üniversiteler tek bir devlet kurumuna bağlı olarak değil, bağımsız olarak öğrencilere eğitim vermektedirler. Bulunan 16 eyalet kendi içerisinde bulunan üniversitelerden sorumludur ve eğitim ile ilgili düzenlemeleri her zaman kendileri yapmaktadırşar. Ancak bu durum aynı zamanda her eyalette farklı bir eğitim anlayışının benimsendiği anlamını tabiki taşımamaktadır. Çünkü Almanyada eyaletler arası eğitim sistemi karşılaştırıldığında da ortada çok fazla farklar görülmemektedir. Avrupa’ nın en gelişmiş sanayi ve teknoloji merkezlerinden birisi olan Almanya’daki üniversitelerin eğitimi, genellikle dil olarak Almanca’ya dayalıdır ve tüm üniversitelerde neredeyse Almanca konuşulur ve Almanca eğitim verilir. Ancak aynı zamanda bazı lisans ve master programlarında İngilizce eğitim de verilmektedir. Bunun yanında yurt dışından gelen öğrencilerin üniversiteye kabul edilmesi için yeterli yabancı dile sahip olmaları gerekir. Bu yüzden temel Almanca seviyesinden itibaren yaklaşık olarak 700 – 800 saat kadar bir Almanca dil dersi almaları gerekmektedir. Yani Almanyada üniversite eğitimi almak istiyorsanız en az C1 seviyesinde bir Almanca dersi almış olmanız ve Almanca bilginizi belgelemeniz gerekiyor.

Almanya’da Almanca hazırlık dönemi, yani dil okulu 1 yıl, lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yılı kapsayan bir eğitim dönemi olmakla beraber, Almanya’da en çok tercih edilen üniversiteler genellikle teknik üniversitelerdir. Çünkü bir çok teknik üniversite sadece Almanya’ da değil, tüm Avrupa’da önde gelen kaliteli eğitim vermektedirler. Bu yüzden teknik üniversite bakımından Avrupa’da sayılı üniversiteler arasında akla ilk Almanya üniversiteleri gelmektedir.

Almanya’da en çok tercih edilen üniversiteler ;

·        Bonn Rheinische Üniversitesi
·        Freiburg Albert Ludwigs Üniversitesi
·        Aachen Teknik Üniversitesi
·        Giessen Üniversitesi
·        Marburg Üniversitesi
·        Münster Üniversitesi
·        Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi
·        Münih Teknik Üniversitesi
·        Hannover Leibniz Üniversitesi
·        Heidelberg Üniversitesi
·        Frankfurt Geothe Üniversitesi
·        Stuttgart Üniversitesi
·        Berlin Humboldt Üniversitesi
·        Berlin Freie Üniversitesi
·        Berlin Teknik Üniversitesi
·        Hamburg Üniversitesi
·        Mannheim Ünviersitesi
·        Köln Üniversitesi
·        Bremen Üniversitesi
·        Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi
·        Duisburg / Essen Üniversitesi
·        Dortmund Teknik Üniversitesi
·        Tübingen Üniversitesi
.        Darmstadt Teknik Üniversitesi

Almanyada eğitim seçeneğini düşünürken, bizi neden tercih etmelisiniz ?

 • Almanya Eğitim danışmanları, Almanyada üniversite öğrenimi hususunda, öğrencilerle iletişim halinde kalarak tamamen öğrenci merkezli çalışmaktadırlar. Almanyada eğitim ve öğrenim için bizi seçtiğiniz takdirde bir dünya boşa para harcamak yerine paranız cebinizde kalır.
 • Almanya Eğitim, sadece alanında uzman kişiler ile çalışmaktadır ve Almanyada üniversite hakkında teferruatlı bilgiye sahip olan ehil kişiler ile çalışmalarını yürütmektedir.
 • Almanya Eğitim danışmanı olarak bizler başvurularınızı değerlendirirken öncelikli olarak adayların geçmiş akademik çalışmalarını ve tecrübelerini göz önüne alarak değerlendirmelerimizi yapmaktayız. Bu yüzden, bugüne kadar Almanya’da eğitim için başvurularınızı yaparken öğrencilere  %100 kabul başarısı ve yüzlerce referans tarafımızdan sağlanmıştır.
 • Almanya Eğitim siz Almanyaya gitmeden önce gerekli bilgileri vererek Almanya’daki profosyonel danışmanları vasıtası ile sizin isteğinize göre konaklama seçeneğinizi yurt veya ev başvurusu üzerinden ayarlamaktadır.
 • Almanya Eğitim başvurularınızda ister ingilizce, ister Almanca, ister Fransızca tüm evrak işlerinizi itina ile yerine getirerek başvurular esnasında olumsuzluk riskini sıfıra indirerek çalışmalarını yürütür.
 • Almanya Eğitim öğrencilerine Almnaya’ya gitmeden önce gerekli gördükleri soruları cevaplamak için yaklaşık 2 saatlik oryantasyon programları sunmaktadır, böylece öğrenciler Almanya’da üniversite öğrenimlerini görürken sıkıntı çekmemektedirler.
 • Almanya Eğitim,  öğrenci adayının durumuna göre Almanyada dil okulu eğitimi almasını gerektiği takdirde de, 1 hafta içerisinde öğrenci adayının dil okulu kaydını yaptırmakta ve aynı şekilde 1 hafta içerisinde Almanyada Eğitim için vize prosedürlerini itina ile eksiksiz yerine getirmektedir.

Ayrıca ;

 •  Biz, öğrencilerimize yurtdışı eğitim seçenekleri içerisindeki en uygun danışmanlık ve fiyat garantisini sunuyoruz.
 • Herhangi bir üniversiteye başvuru ve kayıt yaptırmak yerine, öğrencilerimizin gelecek planlarını da göz önüne alarak titizlikle çalışıyoruz.
 • Almanya’daki üniversiteler konusundaki tüm alternatifler üzerinden öğrencilerimizle birebir ilgileniyoruz.
 • Çünkü biz eğitimi, bir ticaret aracı olarak değil, hayatın ve geleceğimizin bir parçası olarak görüyoruz.
 • Çünkü biz Almanya’da üniversite eğitiminiz öncesi size en yararlı oryantasyon programını itina ile sunuyoruz.

Almanyada eğitim planlarken, paranızı çöpe atmayın

Yurdışında eğitim almak için eğitim alternatiflerini düşünen öğrencilerin ilk hesap ettikleri aşamalardan birisi, yurtdışında eğitim görürken üniversite öğrenimi ve yaşam masraflarım ne kadar olacak? sorusu olmaktadır. Almanyada üniversite okuma seçeneği, aslında sanıldığının aksine, ekonomik açıdan bir çok Avrupa ülkesinden daha uygundur. Almanyada eğitim almak için gerekli araştırılma yapıldığında, rahatlıkla görülecektir ki, Almanyada üniversite eğitimi almak bugün bir çok ülkeden daha avantajlıdır, daha çok alternatiflidir ve diğer batı ülkelerine kıyasla daha ekonomiktir.

Almanyada eğitim düşünen öğrenciler için yurtdışında öğrenim görürken, ilk muhasebe edilen aşamaları, diğer ülkelerle de mantıklı bir mukayese etmek gerekiyor. Eğitim seçeneklerine genel olarak göz attığımızda, son yıllarda yurtdışı eğitimi düşünen öğrenciler tarafından, en çok talep edilen ülkeler İngiltere, Amerika ve Kanada’dır. Fakat bu ülkelerin üniversitelerinin yıllık harç ücretleri hesap edildiğinde yaklaşık 10.000 Euro ile 30.000 euro arası okul fiyatları değişmektedir. Almanyada eğitim seçeneğini değerlendiren bir öğrencinin ise böyle bir kaygısı zaten bilindiği üzere bulunmamaktadır.

Yurtdışında eğitim seçeneğini değerlendirirken Almanya’yı seçmenin öğrenciler açısından diğer bir avantajı da öğrencilerin üniversite öğrenimlerini görürken hem ingilizce hem de Almanca dil kursu görerek hem Almancayı hem de İngilizceyi çok uygun fiyatlar ile Almanya’da öğrenebilmesidir. Bugün Türkiye’de bile Almanca dil okulu bilindiği gibi kur başına 1.200 TL civarında iken Almanya’da üniversite içerisinde Almanca dil okulu fiyatı yıllık sadece 1350 euro ile 3000 euro arası değişmektedir. Yani kur başına sadece ortalama 290 Eur ile 500 Eur arası değişmektedir. Yurtdışı eğitim seçeneğinde diğer ülkeleri tercih eden öğrenciler bilindiği gibi özellikle İngilterede bu fiyatın neredeyse 10 kat fazlasını ödemektedirler.

Almanya Eğitim seçeneğini değerlendirmek isteyen bir öğrencinin öğrenim konusunda en büyük avantajlarından birisi de bazı üniversitelerde 24 saat, bazı üniversitelerde 12-18 saat arası saat açık üniversite kütüphanelerinden tamamen ücretsiz olarak ve sınırsız bir şekilde yararlanabilmesidir. Öğrenci böylelilkle okulda olsun ya da olmasın her zaman üniversitenin online erişiminden ve okulun gece-gündüz hizmete açık olan kütüphanesinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

Almanyada eğitim görmek genel olarak, üst seviyede yabancı dil bilgisi ve pratiği kazandırmaktadır. Yurtdışı eğitimi gören öğrenciler, en az bir yabancı dile oldukça hakim olmaktadırlar. Ülkemizde de her ne kadar yabancı dil öğrenme imkanı bulunsa da, bir dili konuşulduğu ortamda ve yaşanılan kültürde öğrenmek, bir nevi o dil üzerinde çok daha fazla hakimiyet sağlamak demektir. Bu durum elbette Almanyada eğitim alan öğrenciler açısından çok büyük bir avantajdır. Bir diğer avantajlı durum ise, Almanyada genel olarak üniversite eğitimi 3 yıl ve dil açısından yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık dahil olarak toplam 4 yıl olmasıdır. Ancak blindiği üzere ülkemizde birçok üniversitede hazırlık ile birlikte lisans eğitimi 5 yıldır. Öğrenciler açısından erken biten kaliteli bir üniversite, iş hayatına daha önce atılma imkanı sağlamaktadır.

Yurtdışında kaliteli üniversitelerden alınan eğitimin sonucunda alınan diplomalar her kapıyı açan bir anahtar kadar avantajlı olmaktadır. Bu diplomalar iş hayatında birçok kaliteli uluslararası şirketin kapısını rahatlıkla açabilmektedir. Ayrıca iş hayatına yeni atılanlar genel itibariyle düşük ücretlerle işe başlamaktadır. Ancak yurtdışı lisans diplomaları büyük kurumsal firmalarda yüksek ücretler ile işe başlama imkanı sunmakta ve kişilerin işteki pozisyonlarında yükselmesine katkı sağlayan bir basamak olmaktadır. Tabiki burada öğrencinin Almanya eğitimini lisans düzeyinde öğrenim görürken kendi kişisel çabaları da önemli bir unsurdur.

Almanyada eğitim için yıllık masraflar

 Amerika  İngiltere  Kanada  Türkiye  Almanya
17.000 $ 12.000 £ 15.000 $ 13.000 $   ücretsiz

Neden Almanyada eğitim ? Almanya eğitim size neler kazandırır ?

Almanyada eğitim sizlere farklı kültürler arasında farklı bakış açıları ve ufuklar sağlar.

Almanya eğitim gelecekteki kariyeriniz için eşsiz bir fırsattır.

– Almanya eğitimi tercih ettiğiniz takdirde Almanca açısından yabancı dil kelime bilgileriniz ve yabancı dil açısından hakimiyet gücünüzü artar.

– Daha Prezentabl düşünen bir birey olmanız için yurtdışı eğitim gereklidir.

– Yurtdışı eğitim gördükten sonra daha kritik ve üretken düşünme yeteneğiniz artmış olacaktır.

– Gelecekte yurtdışında seyahat ve öğrenim olanaklarınıza daha uygun zemin hazırlayabileceksiniz.

– Bugünün ve geleceğin global Dünyasında daha etkin bir biçimde, uluslararası platformda rekabet gücünüz gelişecektir.

– Gelecekte size en uygun olan işi bulma imkanınız yurtdışı eğitim sayesinde artacaktır.

– 21.yüzyılın tüm iş imkanlarında yabancı dil bilgisinin önemlidir. Yurtdışı eğitim seçeneğini Almanya üzerinden değerlendiren tüm öğrenciler hem Almanca hem de okul bünyesinde İngilizce ders görerek ilk iki yıl içerisinde iki dili birden öğrenme imkanına sahip olurlar.

 

Almanyada eğitim hususunda tüm seçeneklerimiz için bize ulaşınız.

 

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image