Anasayfa » Almanya üniversiteleri

Neden Almanya Üniversiteleri ?

Almanya üniversiteleri hakkında

Almanya üniversiteleri lisans ve yüksek lisans eğitimi bazında iki kısma ayrılmıştır. Akademik araştırmalar ve pratik uygulama olarak iki model şeklinde özetleyebileceğimiz lisans eğitimi düzeyinde, Almanya’da farklı tarzda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler normal üniversitelerde daha çok akademik araştırmalara dayalı teorik olarak verilmektedir. Almanya’da Fachhochschule olarak isimlendirilen yüksek okullarda ise teorikten daha fazlası işlenerek öğrencilere pratiğe yönelik eğitimler de üniversiteler tarafından verilmektedir.

Üniversitelerde öğrenim dili ağırlıklı olarak Almancadır. Elbette Almanya’da eğitim dili Almanca olduğu için, Almanya üniversitelerinde öğrenim görebilmek için, üniversitelerde DSH sınavı uygulanarak öğrencilerin Almanca seviyesi belirlenmektedir. Bu sınav iyi ve disiplinli bir şekilde çalışılması gereken bir sınavdır ve bu sınava girip başarılı sonuç alanlar, üniversitelere giriş imkanı yakalamaktadırlar. Ayrıca TestDAF sınavı sonucu ile de üniversiteye giriş mümkündür. Bu sınavların seviyesi Almanca’da C1 seviyesine denk gelmektedir.

Öğrencilerin Almanca seviyesinin Grundstufe ( A1-A2 ) seviyesinde olması, yani temel seviyede olması, Almanya üniversitelerinin hazırlık sınıflarına giriş yapabilmek için gerekli Almanca bilgisine sahip olduğunu göstermektedir. Ancak Almanya’daki tüm üniversiteler Almanca bilgisi aramamaktadır. Her üniversitenin farklı uygulamaları olabilmekte iken, bazı üniversiteler hiç Almanca bilmeyen öğrencileri dahi Almanca hazırlık şartıyla kabul edebilmektedirler. Bütün bu imkanların yanısıra, ülkemizde bulunan Alman veya Avusturya liselerinden birinden mezun olan öğrenciler hiçbir Almanca dil sınavına tabii tutulmaksızın, Almanya üniversitelerine direkt olarak başvurabilmektedirler.

Avrupa Birliğinin 6 kurucu ülkesinden birisi olan, Almanyada örgün eğitim veren üniversitelerin sayısı uygulamalı okullar ve özel üniversiteler de dahil olduğunda toplam 445 adettir ve bu üniversitelerin önemli bir kısmı Dünya sıralamasında en iyi 500 üniversite listesinde her yıl düzenli olarak gösterilirler.

Almanya üniversiteleri, 2 milyonun üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu öğrencilerin yaklaşık %20 si uluslararası statüdeki yabancı öğrencilerdir. Almanya üniversitelerinin büyük bölümü lisans ve master düzeyinde Almanca olarak eğitim verirler ama son yıllarda özellikle İngilizce olarak eğitim veren Almanya üniversitelerindeki programlar sayısında da hayli artış olmuştur.

Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde 1999 yılında başlatılmış olan Bologna sürecine ilk uyum sağlayan ülkelerden birisi bilindiği gibi Almanyadır. Almanya üniversiteleri bu sebeple öğrencilere tüm Avrupa’da olduğu gibi tüm Dünya ile birebir uyumlu olarak İngilizce lisans, yüksek lisans, staj ve doktora öğrenimi imkanı sağlamaktadırlar.

Almanya’daki üniversiteler arasında en fazla tercih edilen üniversiteler.

1- Münih Lüdwig Maximilian Üniversitesi

545 yıllık bir geçmişe sahip olan Ludwig Maximilian üniversitesi, Bavyera eyaletinin başkenti Münihde yer almaktadır. 150 farklı akademik programı ile öğrenim hizmeti veren üniversite, bugüne kadar bilimsel alanda yaptığı çalışmalar ile 34 Nobel ödülü kazanmıştır. Almayadaki üniversiteler arasında kalburüstü bir prestije sahiptir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 76.sırada yer almaktadır.

2- Heidelberg Üniversitesi

1386 yılında kurulan Heidelberg Ruprechts Karl Üniversitesi, Heidelberg şehrinde yer almaktadır.  630 yıllık tecrübeye sahip olan Heidelberg, Almanya üniversiteleri içerisinde en eski üniversite olarak gösterilmesinin yanısıra; Almanya’nın en ünlü ve prestijli üniversitelerinden birisidir. Heidelberg, Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 82.sırada yer almaktadır.

3- Münih Teknik Üniversitesi

40.000 öğrenciye akademik programlarını sunan Münih teknik üniversitesi, Almanya’daki en iyi teknik üniversite olarak gösterilmektedir. Üniversitenin bulunduğu Münih şehri 1.5 milyona yaklaşan nüfusu ile Almanya’nın en önemli sanayi kentlerinden birisi olarak gösterilen metropol şehir olarak bilinmektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 104.sırada yer almaktadır. Münih Teknik, Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 104.sırada yer almaktadır.

4- Berlin Frei Üniversitesi

37.000 öğrencisi ile ve yüzlerce akademik programı ile öğrenim hizmeti veren üniversite Almanya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 136.sırada yer almaktadır.

5- Tübingen Üniversitesi

Baden-Württtemberg eyaletinde yer alan ünivrsite, 530 yıllık oldukça köklü bir geçmişe ve tecrübeye sahiptir. Yarım asırdan fazla tecrübesi ve birikimini akademik programlarına yansıtan üniversite, yaklaşık 30.000 öğrenciye öğrenim hizmeti sunmaktadır. Tübingen Üniversitesi, Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 144. sırada yer almaktadır.

6- Berlin Humboldt Üniversitesi

11 fakültesi ve 200 yıllık geçmişiyle modern bir görünüme sahip olan üniversite toplamda 31.000 öğrenciye hizmet vermektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 149. sırada yer almaktadır.

7- Bonn Üniversitesi

Almanya’nın eski başkenti olan  Bonn şehrindeki üniversitede 30.000’den fazla öğrenci öğrenimlerine devam etmektedir. Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan üniversite 1818 yılında kurulmuştur. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 152. sırada yer almaktadır.

8- Freiburg Üniversitesi

520 yıllık bir geçmişe sahip olan Freiburg üniversitesi, Baden Wüttemberg eyaletinde yer almaktadır. Üniversite, İsviçre ve Fransa ve Almanya sınırlarının ortak noktada kesiştiği coğrafyada yer almaktadır.  Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 162. sırada yer almaktadır.

9- Hamburg Üniversitesi

110 yıllık bir geçmişe sahip olan Hamburg üniversitesi, isminin de yer adığı Hamburg eyaletinde bulunur. Üniversite, Almanya’nın kuzey coğrafyasında yer almaktadır.  Hamburg Üniversitesi, Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 170. sırada yer almaktadır.

10- Göttingen Üniversitesi

300 yıllık geçmişiyle ve akademik başarıları ile tanınan üniversite, üniversite şehri ile özdeşleşmiş olup, Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 177. sırada yer almaktadır.

11- Geothe Frankfurt Üniversitesi

Almanya’daki Hessen eyaletinin başkenti olan Frankfurt eyaletinde bulunan Geothe Üniversitesi, Almanya’daki üniversiteler ararsında en fazla sözel alanda program sunan üniversitelerden birisidir. 170 farklı alanda akademik programlar sunan üniversite, 45.000 öğrenciye öğrenim hizmeti vermektedir. Üniversite dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 182.sırada bulunmaktadır.

12- Köln Üniversitesi

1919 yılında kurulmuş olan okul, Nordrhein Wetfalen eyaletinin en büyük üniversitesi olarak gösterilmektedir. 53.000 öğrenciye lisans, master ve doktora programları ile hizmet veren Köln üniversitesi 6700 çalışana sahiptir. Köln üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 189.sırada bulunmaktadır.

13- Friedrich-Alexander Erlangen Nürnberg Üniversitesi

Kuruluşu 1742 yılına dayanan üniversite yaklaşık 300 yıllık köklü bir geçmişe sahip olup, Bavyera eyaletinin en iyi üniversitelerinden birisi olarak gösterilmektedir. 40.000 öğrencisi ve 6300 çalışanı ile hizmet veren üniversite, birbirine komşu şehir olan iki ayrı yerleşim bölgesinde öğrenim hizmeti sunmaktadır. Özellikle Hukuk ve Ekonomi fakültesi ile ön plana çıkan üniversitenin Tıp fakültesi de rağbet görmektedir.

Bir bakışta Almanya üniversiteleri

• Almanya’da lisans öğretim süresi sadece 3 yıldır ( 6 sömestr ). Bazı akademik programlarda ise bölümler 3.5 yıl ( 7 sömestr ) sürmektedir.

• Almanya’da üniversiteler bünyesinde hemen hemen her akademik branşta ingilizce olarak bachelor, master ve doktora imkanları vardır.

• Almanya’da eğitim sistemi içerisinde kimi eyaletlerde üniversite harçları tamamen ücretsiz olmakla birlikte kimi üniversitelerde sömestr harçları ortalama 400 – 500 Euro civarındadır. Sömestr harçları ise, sadece lisans ve master programları için geçerlidir. Yani Almanya üniversiteleri tarafından sunulan Doktora programları, öğrencilere tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Hatta öğrenci istediği takdirde Almanya’da üniversite bünyesinde doktora çalışmasını sürdürken, aynı zamanda birtakım burs imkanlarından da rahatlıkla faydalanabilir. Bu burs Alman hükümeti tarafından ve özel kuruluşlardan sağlanabileceği gibi, üniversite tarafından da sağlanabilmektedir.

• Almanya üniversite seçeneğinden faydalanan her lisans, master ve doktora öğrencisi Almanya’da üniversite öğrenimi süresi boyunca, üniversiteleri Almanya içinde hangi eyalette olursa olsun, bulunduğu çevre içerisindeki toplu taşıma araçlarından tamamen ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. Tren, otobüs, metro, tramway taşıtları bu ücretlere dahildir.

• Almanya üniversiteleri, Dünyadaki en iyi 500 üniversite listesindeki akademik alanların tümünde yer alırlar. Berlin üniversitesi, Münih üniversitesi ve Heidelberg üniversitesi gibi prestijli üniversiteler ise her yıl dünyadaki en iyi ilk 100 üniversite listesinde yer almaktadırlar.

• Almanya üniversiteleri bünyesinde öğrenim gören öğrenciler, kendileri istedikleri takdirde ikinci bir yabancı dili de üniversitelerinde sunulan yabancı dil kurslarına katılarak da çok düşük ücretler karşılığında da öğrenebilmektedirler. Almanya üniversiteleri öğrenim kalitesi gibi eğitim maliyetleri açısından da oldukça avantajlı konumdadırlar. Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrenci, biçok Avrupa ülkesi ve ABD’ye nazaran, çok daha düşük ücretle bu eğitimlerini tamamlayabilmektedir. Avrupa’nın diğer ülkelerinde ve ABD’de aylık masraflar bir hayli yüksek seviyelerdeyken, Almanya’da aylık 500 ila 700 Euro arasında bir tutarla konaklama, harçlık, günlük ihtiyaçlar ve sağlık sigortası gibi masraflar karşılanabilmektedir. Almanya’nın herhangi bir üniversitesinde eğitim alan öğrenciler, üniversitelerinin bulunduğu şehirlerde toplu ulaşım imkanlarından bilindiği gibi ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Bunun yanında birçok üniversite öğrencilere ücretsiz eğitim imkanı sunarak, dönemlik harç almamaktadırlar. Bazı üniversitelerde ise düşük miktarlarda dönemlik harçlar alınabilmektedir. Ancak harç alınan üniversitelerde dahi alınan harç miktarları ülkemizdeki vakıf üniversitelerinden ve ABD’deki ve Avrupa’daki üniversitelerden çok daha düşük miktarlardadır. Genel itibariyle bakıldığında harç ücretleri eyaletlere göre değişiklik göstermekle birlikte yıllık 500 ila 700 Euro arasındadır. Örneğin 2017 itibariyle Berlin Teknik Ünversitesi sömestr ücreti 306 Eurodur.

• Almanya üniversiteleri özellikle mühendislik ve teknik alanda öğrenim gören tüm öğrencilerine kaliteli ve prestijli firmalarda staj ve iş imkanları sağlamaktadırlar.

• Almanya’da eğitim süresince resmi olarak tüm üniversite öğrencilerinin haftada 20 saat çalışma olanakları vardır, öğrenciler haftada 20 saat çalışarak da öğretim masraflarının tamamını çıkarabilirler. Böylelikle ailelerine yük olmadan üniversiteler de lisans ve yüksek lisans öğrenimlerini rahatlıkla tamamlayabilirler.

• Almanya üniversiteleri bünyesinde öğrenim gören öğrenciler, kendi üniversitesinde istedikleri takdirde çift anadal da yapabilirler ve bunun için de ekstra bir ücret ödemelerine gerek yoktur.

• Almanya’da yüksek öğrenim gören öğrencilere her branştan spor ve antreman imkanları, sosyal ve kültürel aktiviteler her sömestr ücretsiz olarak sunulmaktadır.

• Almanya’da üniversite kütüphaneleri oldukça gelişmiş olup, üniversite öğrencilerine her alanda geniş araştırmalar yapma imkanları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ayrıca, Leipzig, Berlin, Münih, Frankfurt ulusal kütüphaneleri gibi Dünya’nın sayılı kütüphanelerinde her alanda ve uluslarası her dilde baskıları bulunan milyonlarca güncel kitaplar, dergiler, gazete arşivleri, makaleler, yayınlanmış akademik tezler ve her konuda yararlanılabilir, geniş akademik kaynakları tarama imkanı da sadece sembolik fiyatlar karşılığında yıllık sınırsız olarak sunulur.

• Almanya üniversitelerinin kütüphane sistemleri bilindiği gibi çok gelişmiş olup, kimi üniversitelerin kütüphaneleri 24 saat, kimi üniversitelerin kütüphaneleri ise 01: 00 ‘a kadar açıktır. Kütüphane açılış ve kapanış saatleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

• Almanya’da master veya doktora yapmak için, Türkiye‘deki gibi ALES, ya da e-YDS gibi ekstra yüksek öğretim sınavlarına ihtiyaç duyulmaz. Almanya’da doktora yapmanın bir çok avatajı vardır ki bunlar; doktora programlarının tamamen ücretsiz olması, Türkiye’de ve Avrupa’da Almanya üniversitelerinin denkliğinin olması ve doktora süresinin sadece 3 yıl olmasıdır.

• Almanyadaki üniversiteler öğrencilerine, yılın belirli tatil günlerinde, sembolik olarak nitelendirilebilecek ücretler karşılığında, Avrupa’da öğrenci grupları ile seyahat imkanı sunmaktadırlar.

• Türkiye’de açıköğretim veya meslek yüksek okulundan mezun iseniz, Dikey geçiş sınavı gibi herhangi bir sınav engeline takılmadan Almanya’da üniversite öğrenimi görebilirsiniz. Almanya’da lisans tamamlama olarak da nitelendirilen bu sitem sayesinde intibak programına tabi olmaksızın, lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

• Almanya üniversiteleri sisteminde bir üniversite öğrencisi dilediği zaman çift anadal da yapabilir ve bu programların öğrenim işlemleri için de üniversiteye ekstra bir ücret ödemez.

• Alman üniversiteleri, kendi akademik çalışmalarına göre ön plana çıkarlar, Örneğin Aachen Üniversitesi teknik alanlarda daha çok ön plana çıkarken, Heidelberg üniversitesi, Siegen Üniversitesi ve Geothe Frankfurt Üniversitesi daha çok Sosyal bilimlerde ön plana çıkmışlardır. Almanyadaki üniversiteler, bazı master programlarında da spesifik konularda kendi programlarını açarak, öğrenim hizmeti vermektedirler.

Almanyadaki üniversiteler ve bölümleri hakkında tüm bilgiler için bizlere ulaşabilirsiniz. Almanyadaki en prestijli üniversiteler için başvurularınızı yüzlerce referansımızla gerçekleştirmekteyiz.

Türkiye’de bir lisans programından OSYM sınav sonucu ile yerleştirme kabulü aldı iseniz veya açıköğretim fakültesindeki bölümlerden birisinden 2 yıl eğitiminizi başarı ile tamamladı iseniz, Almanya üniversiteleri için başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.

Öte yandan, Almanya üniversitelerini tercih ederken, yazacağınız motivasyon mektubu da yerleşiminiz için önemlidir.

Almanyadaki üniversiteler başvurunuz için sizden kendinizi anlatan bir motivasyon mektubu yazmanızı isteyecekler. Bu yüzden, daha önce Almanya’da üniversiteye yerleştirdiğimiz öğrencilermizden birisinin örnek motivasyon mektubunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Merhaba benim ismim İsmail Öztürk, 1997 yılında Türkiye’de Denizli şehrinde doğdum. Almanya üniversitelerini araştırmam sonucu bu mektubu size yazıyorum. İlk okul eğitimimi Denizli’de aldım. Sonrasında ise lisede, Denizli’de Anadolu lisesine başladım. 17.06.2016 tarihinde liseyi pekiyi (91) diploma notuyla bitirdim ve Denizli, Pamukkale Üniversitesinde, Makine mühendisliği bölümünü kazandım. Kendimden bahsedecek olursam yaratıcılığı, bilimi ve araştırmayı seven biriyim. Lisede okurken 11.sınıfta okulda düzenlenen bilim fuarına 3 farklı bilim projesi hazırladım. Ve bu projelerden birisinde birinci seçildim. Küçük yaşlarda ingilizce ve Almanca öğrenmeye başladığım için şimdi akıcı birşekilde ingilizce ve Almanca konuşabiliyorum. Boş zamanlarımda hobilerim olarak dans etmeyi, müzik dinlemeyi, resim yapmayı, eşyaları tamir etmeyi severim.

Makine mühendisliği bölümünü seçmekteki temel amacım, makineleri ve yeni bişeyler oluşturmayı sevmem. Ama asıl bir neden de insanlığa ve bilime yardımcı olup gelişmesine katkıda bulunma isteğim. Bunun yanında Fiziğe ve Matematiğe olan ilgimde bu yolda bir seçim yapmamda yardımcı oldu. Lise öğrenimim sürecinde özellikle, sayısal ve Fen Bilimleri alanındaki başarılarım sonucunda, ÖSYM sınavından iyi bir sonuç aldım. Lise son sınıfta Almanya üniversiteleri hakkında araştırma yapma şansım oldu ve öğretmenlerimden bu konuda bilgiler edindim. Bu bağlamda ilk kez Almanya’da okumak isteğim de bu dönemde başladı. Çünkü farkettim ki, Almanyadaki üniversitelerin özellikle sayısal alanlardaki başarıları oldukça yüksek ve dünya çapında tanınmakta.

Almanya’da okumaya karar vermemdeki bir başka neden ise, dünyadaki makine mühendisliğinin ve otomotiv sektörünün en gelişmiş olduğu ülkelerden birisi olan ve dünyadaki en iyi araba ve makine markalarının olduğu bir ülkede daha iyi bir eğitim alıp daha büyük başarılar elde edeceğime inanmamdır. Almanya üniversitelerinin öğrencilere sunduğu eğitim olanaklarının gelişmiş olması da benim tercihimde büyük bir artı. Benim için önemli olan nokta, sevdiğim bir alanda çalışarak insanlara yardımcı olmak, bu hedefimi de, daha iyi bir eğitim alternatifi seçeneği ile başarabileceğimi düşünüyorum. Almanya üniversiteleri için gerekli olan ihtivaya ve donanınma, bugüne kadar kazandığım edinimler ile sahip oluğumu düşünüyorum. Tüm bu sebepleri hususiyetle göz önüne alarak, üniversitenizin Makine Mühendisliği bölümüne başvurmak istiyorum.

İlginiz için, şimdiden teşekkür ediyorum.

Sizler de Almanya üniversiteleri bölümleri için tercih yapmak isterseniz, bizlere ulaşabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız ve 9 yıllık tecrübemiz ile sizlere yardımcı olmaktayız.

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image