Anasayfa » Almanca öğrenmek
Almanca dil okulu
Almanca dil okulu

Almanca öğrenmek

Almanya’da dil okulu okumak istiyorsunuz ve Almanca bir dil okulu seçip Almanca öğrenmeye başladı iseniz özellikle ilk zamanlar epeyce zorlanırsınız. Çünkü Türkiye’den Almanyaya gitmiş bir öğrenci iseniz büyük ihtimalle o güne kadar yabancı dil olarak lisede veya üniversitede İngilizce görmüşsünüzdür ve Almanca hemen hemen hiç bilmemektesinizdir. En azından İngilizce için kulak dolgunluğunuz vardır filmlerden ama Almanca size yabancı gelir.

Almanya’da dil eğitimi görürken Almanca gramer konusunda kesinlikle ilk zamanlar zorlanacaksınızdır. Bu yüzden öğrencilere gitmeden önce temel seviyede dahi olsa Almanca gramer öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Bunun yanında Almanca öğrenirken özellikle Deutsch to Deutsch denilen Almanca açıklamalı Almanca – Almanca sözlük kullanmalarını da tavsiye ediyoruz. Belki ilk zamanlar öğrenciye zor gelecektir bu yöntem, ama Almanca seviyesi ilerlemeye başladıkça öğrenmek daha zevkli ve kolay bir hal alıcaktır. Çünkü Almanca’da artikellerin kullanımı çok önemlidir ve siz kelimeleri Almanca anlamarı ile artikellerini ne kadar çok kullanır iseniz Almancayı da o kadar kısa zamanda öğrenirsiniz demektir. Bu Almanca için olmazsa olmaz bir şart gibidir.

Öte yandan Almanya’da Almanca öğrenme süreci içerisinde öğrencilerin en çok zorlandıkları konulardan birisi de Akkusativ, Genitiv ve Dativ konularıdır. Bu konuları öğrenirken cümleler mutlaka bol bol paragraflar içerisinde kullanılmalı ve bol miktarda başlangıç seviyesinde kitaplar okunmalıdır. Biz bu konuda öğrencilere Almanyada Stadtbibliothek adı verilen ve her şehirde bulunan Almanya şehir kütüphanelerine gitmelerini ve senelik sadece 13 Euro karşılığında kayıt yaptırarak Almanca hikaye kitaplarından alıp okumlarını tavsiye ediyoruz. Bu yöntem hem çok ucuz, hem zevkli, hem de garantili bir Almanca öğrenme yöntemidir.

Almanya’da dil okulu görürken konuşulan konuların ilk zamanlar sizi zorlayacağı aşikardır zaten ama zaman içerisinde Almanyadaki arkadaşlarınız ile pratik yaparak kulak dolgunluğunuzu ve kelime hazinenizi güçlendirmeniz bu açığın kapanmasına sağlayacaktır ve Almanca öğrenirken korkularınız daha da azalacaktır. Bu yüzden Almanca öğrenme sürecinde mutlaka sistemli bir şekilde Almanca diline odaklanmalı odaklanmalı ve mutlaka iyi ve kaliteli olarak Almanyada dil okulu tercihi yapmalısınız. Bu konuda geniş bilgileri oryantosyon sürecinde Almanya eğitim danışmanlarımızdan da alabilirsiniz.Almanca dil kursu içerisinde hangi seviyeler var ?

Almanyada üniversite okumayı düşünen bir öğrenciye hangi dil kursunda Almanca öğrenirse öğrensin mutlaka ilk etapta Almanca seviye tespit sınavı kurs görevlileri tarafından yapılır. Öğrencinin Almanca dil seviyesini öğrenebilmesi ve devam etmesi açısından Almanca seviye tespit sınavı çok önemlidir. Dil okuluna giden öğrenciler Almanya’ya giriş yaptıkları tarihten itibaren 18 ay içerisinde DSH sınavını vermeleri gerekmektedir. Bu yasal olarak  Almanya’da zorunluluktur.
Almanca dil seviyeleri Almanyada eğitim sisteminde aşşağıdaki gibi adnlandırılırlar.

Grundstufe A1
Başlangıç seviyesi olarak adalandırılan ilk basamak, hiç Almanca bilmeyip yeni başlayan öğrenciler içindir. Almanyada eğitim sistemine yeni başlayanlar için Grundstufe Deutsch olarak adlandırılır. Öğrenim süresi ortalama 2 aydır.

Grundstufe A2
Bu seviyede öğrenci artık kendisini tanıtabilir ve günlük yaşamında ihtiyaç duyulan temel konuşmaları öğrenebilir ve yavaş yavaş çevresi ile iletişime geçebilir. Öğrenim süresi ortalama 2 – 3 aydır.

Mittelstufe B1
Öğrenci bu seviyede okul ve iş yaşamında ihtiyaç duyduğu Almanca kalıpları öğrenmeye başlayacaktır ve ilgisini çeken gerekli makaleleri de yavaş yavaş anlamaya başlar. Almanca dil seviyesi olarak Ortda derecede Almanca eğitimine karşılıktır. Öğrenim süresi ortalama 2-3 aydır.

Mittelstufe B2
Öğrenci bu aşamada ilgi duyduğu Almanca makaleleri anlar ve Almanyada bu basamak Almanca gazete okumaya başlanılan basamak olarak da adlandılırılır. Öğrenci bu aşamada ana dili Almanca olan kişilerle rahat bir şekilde konuşabilir ve tartışabilir. Öğrenim süresi ortalama 2-3 aydır.

Oberstufe C1
Bu kurda öğrenci Almanca dilini öğrenmekten ziyade profosyonel Almanca alıştırmaları yapar, örneğin Almanca makaleler ve kitaplar üzerine yorumlar yapar. Her daldan sözlü ve yazılı anlatımın ve  genel kültür konularının ele alındığı kurdur. Almanya eğitim sistemi içerisinde genellikle Master ve Doktora öğrencilerinin Almancayı pekiştirme adına daha çok ilgi duyduğu kurdur. Öğrenim süresi ortalama 2 aydır. 
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
 DSH sınavı  ( Deutsche Sprach Prüfung für den Hochschulzugang )

Yabancı uyruklu öğrencilerin Almanya’da üniversite ya da herhangi bir yüksek okulda okuyabilmesi için geçmesi gereken dil sınavıdır. DSH sınavına girebilmek için öğrencilerden en az 600 saatlik Almanca dil sertikası, yani yaklaşık B2 seviyesinde bir Almanca dil seviyesi istenmektedir. DSH sınavı bilindiği gibi sadece Almanya’da üniversiteler bünyesinde  yapılabilmektedir.

DSH sınavında öğrencilerden % 67 sonuç ile ( DSH 2 ) başarı sağlaması istenmektedir. Fakat Alamanya’da üniversite bazında kimi okullar % 57 ( DSH 1 ) başarısı ile de öğrencilere kabul vermektedirler.

DSH sınavı schriftlich (yazılı) ve Mündlich (sözlü) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.
Yazılı sınav toplam 4 bölümden oluşur.

1. Leseverstehen ( Okuduğunu anlama ) :  Bu bölümde öğrenciler kendilerine sunulan metni anlarlar ve o metne ait olan soruları cevaplarlar.

2. Hörverstehen ( Dinlediğini anlama )  :  Bu bölümde öğrencilere bir hikaye ya da metin dinletilir. Öğrencilerin anladıklarInı not alarak ilgili soruları cevaplarlar.

3. Grammatik ( Dilbilgisi ) :  Bu bölümde öğrencilere verilen metinle ilgili gramer soruları sorulur ve öğrencilerin gramer bilgileri ölçülmek istenir.

4. Wissenschaftssprachlicher Strukturen ( Yazma bilgisi ) : Öğrenciler bu bölümde yoruma dayalı bir makale yazarlar. Mesela Almanya eğitim yapısı üzerinde Almanya üniversiteleri karşılaştırmalı bir tablo olarak verilir ve aday öğrencilerden Almanya’da eğitim seçenekleri üzerine 2 sayfalık bir makale yazmaları istenir.

Mündlich ( Sözlü ) : Yazılı sınavı başarı ile geçen öğrenciler, Mündlich ( sözlü ) sınava girmeye hak kazanırlar. Sözlü sınavda öğrencilere sorulan sorulara 20 dakika içinde sözlü olarak cevap vermeleri beklenir. Almanya’da eğitim sistemi içerisinde sözlü sınavlar, yazılı sınava nazaran daha kolaydır. Almanya üniversiteleri bünyelerinde genellikle DSH hazırlık kursu bulundurmaktadırlar. Ayrıca Almanya’da üniversite öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin yanısıra Almanca dil okulu vasıtası ile seviyesini tespit etmek isteyen öğrenciler de istedikleri takdirde B2 sertifikası ile bu sınava girebilirler.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

TestDAF

 TestDAF sınavı

TestDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde üniversite okumak isteyen veya Almanca öğrenen öğrenciler için yapılan bir sınavdır. TestDaF sınavı dünyanın her yerinde aynı tarihte ve aynı saatte yapılmaktadır . Tüm sınav katılımcıları aynı soruları cevaplandırmaktadırlar. TestDaf sınavı, Dsh sınavının aksine tamemen merkezi bir sınavdır ve sınav merkezi Almanyanın Hagen şehrinde bulunur. TestDAF sınavına girmek isteyen adayların B2 seviyesinde Almanca bilmeleri gerekir.

TestDAF sınavına kimler katılabilir ?

–       Akademisyenler, öğretim görevlileri
–       Üniversite okumak,master ya da doktora yapmak isteyen öğrenciler
–       Almanca dil seviyesini ölçmek isteyen kişiler.

Testdaf seviyeleri

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

TestDAF sınavı toplam 4 bölümden oluşur.

  • Okuduğunu anlama
  • Dinlediğini anlama
  • Yazma
  • Konuşma   ( Bilgisayar ortamında )

TestDAF sınav sonucunda TestDAF 4 seviyesi sonucuna ulaşmış adaylar başarılı sayılırlar.,

Almanca bilindiği gibi bugün Avrupa‘da İngilizceden sonra en çok konuşulan ikinci dildir. Almanca Avrupa kıtasında Almanya’dan başka ayrıca Avusturya’da, Lichtenstein’da, Luxemburg’da ve İsviçre’de de konuşulan dildir. Belçika’da ise sadece kısmi olarak belirli bölgelerde konuşulur. Almanyanın teknolojik,akademik,ekonomik,sosyal ve kültürel anlamda Avrupadaki prestiji itibariyle hem akademik sahada hem de ekonomik anlamda tüm dünya üzerinde kullanılan önemli dillerden biri olarak gösterilmektedir.

Almanya’da dil okulu görürken elbette birtakım zorluklar çekeceksiniz ve kimi zaman çok disiplinli çalışmanız gerekecektir. Bu yüzden Almanya’da dil okulu sürecinizi çok verimli geçirmeli ve planlı ve verimli bir biçimde Almanca çalışmalısınız.

Almanya Üniversiteleri

Sitemap | Sitemap Image